Špeciálny prokurátor podal obžalobu v kauze Transpetrol
„Obvinení predstierali, že sú oprávnení konať v mene akciovej spoločnosti Transpetrol. Ignác I. ako predseda predstavenstva a Ján H. ako člen predstavenstva,“ povedal prokurátor Maroš Žilinka, ktorý bol počas predchádzajúcej vlády štátnym tajomníkom na ministerstve vnútra. Ignác I. s Jánom H. podľa neho 4. júna 2009 uznali v mene TP neexistujúce dlhy voči dvom spoločnostiam v celkovej výške viac ako 12,8 milióna eur. Pritom sa zaviazali, že TP ich zaplatí do štyroch dní. Ak by sa tak nestalo, zmluvná pokuta bola dohodnutá na 10.000 eur.
V rovnaký deň ako uznali dlhy, bezdôvodne vystavili v mene TP zmenku na 12,9 milióna eur. Zmenka nebola vyplatená a konanie na súde bolo nakoniec zastavené. Neexistujúce pohľadávky si české spoločnosti chceli uplatniť v exekúciách. Vďaka tomu boli zadržiavané finančné prostriedky obchodných partnerov TP, uvoľnené boli, až keď exekúciu stopol súd. Žilinka povedal, že sa nepodarilo preukázať väzby medzi českými firmami a obvinenými. Stíhajú ich na slobode.
Začiatok sporu o 34 percent akcií Transpetrolu, na ktoré si uplatňoval nárok Ignác I. a skupina ľudí okolo neho, siaha až do mája 1995. Pohľadávku vo výške 43 miliónov slovenských korún voči štátu si vtedy Ignác I. uplatnil tak, že v exekúcii si vybral 34-percentný podiel Transpetrolu. Ministerstvo financií koncom roka 1998 túto exekúciu spochybnilo a neumožnilo exekúciu vykonať. Podiel v TP je predmetom súdnych sporov medzi Ignácom I. a štátom už niekoľko rokov. V apríli 2009 sa nechal na valnom zhromaždení zvoliť za predsedu predstavenstva. Stalo sa to po tom, ako 30. marca toho roku poveril Okresný súd Bratislava I spoločnosť Tradeunion zvolať mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti TP. Ešte predtým ako sa stihlo uskutočniť, však rozhodnutie súdu napadol dovolaním generálny prokurátor, čím tomuto rozhodnutiu pozastavil účinnosť.
Ignáca I. a päť ďalších ľudí v roku 2009 odsúdili v kauze 34-percentného podielu TP na Krajskom súde v Žiline. Ignác I. vtedy dostal deväť rokov. Rozsudok zrušil Najvyšší súd SR a podľa informácií zo žilinského súdu zatiaľ nebolo v tomto prípade znovu rozhodnuté a ani vytýčený termín pojednávania.
Zdroj: TASR