Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterna turbiny a stlpy vedenia - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Veterná turbína a elektrické vedenie. Foto: (c)SITA/AP Photo/Heribert Proepper.
26. júla 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Najväčší dodávatelia energií plánujú investície do OZE

Najväčší dodávatelia energií na Slovensku plánujú investičné projekty do obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE), Východoslovenská energetika (VSE) a Stredoslovenská energetika (SSE) by tak mali prispieť k zvýšeniu využívania obnoviteľných zdrojov na Slovensku. „Obnoviteľné zdroje energie predstavujú popri klasických pilieroch našej spoločnosti šancu na ďalší rozvoj spoločnosti, preto v tomto smere analyzujeme investičné možnosti slovenského trhu,“ uviedol hovorca ZSE Ján Orlovský. „Prípadné atraktívne príležitosti v oblasti obnoviteľných zdrojov monitorujeme a vyhodnocujeme,“ dodala hovorkyňa VSE Andrea Danihelová. „V súčasnosti hľadáme a posudzujeme vhodné príležitosti, ktoré sú z pohľadu návratnosti pre spoločnosť zaujímavé,“ doplnil vedúci internej a externej komunikácie SSE Marek Michlík.

Dodávatelia energií by mali v strednodobom a dlhodobom horizonte investovať do obnoviteľných zdrojov energií milióny eur. Presnú výšku investícií však spoločnosti zatiaľ konkretizovať nechceli. „Uvažujeme so sumou rádovo niekoľko miliónov eur ročne, ale neznamená to, že budú všetky investované v jednom roku. Výber jednotlivých projektov musí spĺňať náročné interné kritériá, najmä vo finančnom ohľade,“ uviedol Orlovský. „Máme vyčlenený rozpočet na podporu obnoviteľných zdrojov, avšak s ohľadom na plánované vyššie dane, špeciálny odvod, či dopady regulačnej politiky, ktoré našu spoločnosť zasiahnu, nemôžeme vylúčiť obmedzenie investícií, vrátanie investícií do obnoviteľných zdrojov energie,“ spresnila Danihelová.

Východoslovenskí energetici vidia potenciál najmä v investičných projektov zameraných na využívanie biomasy a vodných elektrární. „Vzhľadom k platným obmedzeniam a stanovenej výkupnej cene je na Slovensku v súčasnosti fakticky možné investovať iba do projektov na báze bioplynu, biomasy a vodných elektrární,“ uviedla Danihelová. Západoslovenských energetikov okrem biomasy zaujala aj kombinovaná výroba elektriny a tepla (KVET). „Radi by sme zužitkovali skúsenosti, ktorými spoločnosť disponuje v oblasti bioplynových staníc, ako aj know-how skupiny E.ON (minoritný akcionár ZSE – pozn. red.) v oblasti kombinovanej výroby elektriny a tepla,“ dodal Orlovský. Stredoslováci pripúšťajú investície do všetkých druhov obnoviteľných zdrojov energií. „Zameriavame sa na všetky oblasti obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti,“ konštatoval Michlík.

Dodávatelia energií zatiaľ nechceli konkretizovať svoje investičné projekty do obnoviteľných zdrojov. Potvrdili len fakt, že na nich pracujú. „V súčasnosti interne posudzujeme niekoľko projektov. Mimoriadne dôležité však bolo v ostatnom období pripraviť všetky inštitucionálne predpoklady na rozpracovanie a prípadnú implementáciu projektov,“ uviedol Orlovský. „V súčasnosti máme vo fáze analyzovania, či prípravy niekoľko projektov. Nepovažujeme však za korektné voči našim partnerom komentovať tieto projekty pred finálnym rozhodnutím o investícii,“ doplnila Danihelová. Aj stredoslovenskí energetici svoje projekty zatiaľ taja. „Posudzujeme súbežne niekoľko vhodných projektov v rôznych oblastiach OZE a energetickej efektívnosti, ktoré sú však momentálne dôverného charakteru,“ uviedol Michlík.

Dôležitým prvkom pre realizáciu investičných projektov do obnoviteľných zdrojov je podľa dodávateľov energií stabilná legislatíva a regulačná podpora týchto projektov. „Táto je na Slovensku relatívne dobre nastavená, nepodlieha módnym trendom, ak nepočítame v poslednom období fenomén fotovoltaiky, tá však bola komplikáciou pre energetické a regulačné systémy viacerých krajín,“ dodal Orlovský. „Legislatívne prekážky predstavujú trhové riziko, ktoré priebežne vyhodnocujeme ako akceptovateľné alebo neprijateľné,“ dodal Michlík. Podľa Orlovského štát by sa mal v tejto oblasti zamerať aj na znižovanie administratívneho zaťaženie celého schvaľovacieho procesu. „Tu je stále čo zlepšovať, aj keď trend je nastavený v prospech znižovania náročnosti tohto procesu, čo hodnotíme kladne,“ spresnil Orlovský. Východoslovenskí energetici upozornili na potrebu väčšej podpory projektov do geotermálnej energie. „Napriek veľkému potenciálu, na Slovensku takéto projekty rozvíjané nie sú,“ uzavrela Danihelová.

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.