Za prvý polrok pribudlo v Česku 600 nových solárnych elektrární
Viac než 80 % nových solárnych zdrojov má nižší inštalovaný výkon než 10 kilowattov. „Tieto výsledky potvrdzujú trend, že väčšina nových solárnych elektrární slúži ako zdroj energie na strechách rodinných domov,“ uviedla asociácia. Kvôli prísnejším pravidlám je momentálne možné v rámci podpory pripájať len solárne elektrárne do 30 kW.
Celkom bolo v prvom polroku vydaných 637 licencií na fotovoltaické zdroje. Takmer tretina inštalovaného výkonu je v kategórii do 5 kW. Trend skôr rodinných inštalácií podľa CZEPHO potvrdzuje tiež fakt, že len 10 novo pripojených subjektov vlastní viac než 1 solárnu elektráreň.
Distribučné spoločnosti na konci minulého roka po dlhom stop stave začali opäť umožňovať pripájanie nových slnečných elektrární. Kvôli obmedzenej kapacite v sieti ale nebol priestor pre všetkých záujemcov.
V Plzeňskom kraji vzniklo 126 nových elektrární s celkovým inštalovaným výkonom 833 kW. V Královohradeckém kraji 76 nových solárnych zdrojov a v Moravskoslezkém kraji 69. Naopak v Zlínskom kraji pod správou E.ON bola kapacita obmedzená a pribudlo len 10 nových zdrojov.
Celkom tak inštalovaný výkon solárnych elektrární v tomto roku počas prvých 6 mesiacov vzrástol o 8 MW na zhruba 1970 MW. V priebehu celého minulého roka vzrástol inštalovaný výkon asi o 6 MW.
Počet nových elektrární v roku 2012 vzrástol postupne v jednotlivých mesiacoch. V januári vzniklo 15 nových zdrojov , v júni sa ich ale postavilo už 353. Podľa CZEPHO však stále ľuďom v zhotovovaní inštalácií bránia administratívne prekážky.
„Zatiaľ čo vlastná montáž panelov na streche zaberie zhruba tri dni, obiehanie potrebných povolení od stavebného povolenia, licencii k výrobe, zmluvy o pripojení pre súhlas hasičov, či Českej energetickej inšpekcie môže trvať aj viac než 7 mesiacov,“ dodala asociácia.
V Česku sa celkom udelilo takmer 14.00 licencií na výrobu elektriny zo slnka. Boom zažili solárne elektrárne v roku 2010 za výhodnej finančnej podpory. Ich inštalovaný výkon vtedy kvôli veľkým solárnym parkom za rok vzrástol štvornásobne na zhruba 1950 MW. Hrozilo kvôli tomu výrazné zdraženie elektriny, vláda preto zaviedla opatrenia, ktoré obmedzili podporu a výhodnosť prevádzkovania solárnych zdrojov. Od začiatku roka 2011 je možné za finančnej podpory pripájať len malé a stredné strešné elektrárne do 30 kW a inštalovaný výkon momentálne rastie len veľmi pozvoľna.
ČTK, energia