Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Černobyl 250 - titulka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
25 rokov po havárii v Černobyle. Foto: (c) Robert Knoth/Greenpeace.
26. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Foto: 25 rokov po havárii v Černobyle

Vážení čitatelia, v spolupráci s organizáciou Greenpeace Slovensko publikujeme výber z fotosérie Roberta Knotha „25 rokov po havárii v Černobyle“. Celú fotosériu si môžete prezrieť, ak navštívite 26.4.2011 verejnú vernisáž na Hlavnom námestí v Bratislave. Výstava sa začína cca o 14. hodine poobede.

Havária v Černobyle mala za následok rozsiahly únik rádioaktivity. Kontaminované boli rozsiahle územia v častiach dnešnej Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. O 25 rokov však Ukrajinská vláda zastavila pravidelné monitorovanie.  Rádioaktivita sa nedá vidieť. Mnohí obyvatelia, tak ako bolo ich zvykom jednoducho pokračovali v jedení ovocia a zeleniny, rýb, húb a bobuľovín pestovaných v oblastiach, ktoré sa stali po havárii kontaminovanými. To znamená, že ich príjem rádioaktívnych látok bol dva až päť násobne vyšší ako bolo prípustné podľa regulačných limitov.

V marci 2011 skupina expertov organizácie Greenpeace navštívila niekoľko miest v Rivnenskej a Žitomyrskej oblasti, aby otestovala vzorky potravín, ktoré tvoria značnú časť miestnej stravy. Aj po 25 rokoch sa vo vzorkách stále našli prekročené hodnoty rádioaktívnych látok. Týkalo sa to najmä mlieka, divých húb a bobuľovín, napríklad čučoriedok.

Obyvatelia kontaminovaných oblastí vedia, že ich strava prekračuje radiačné limity. Kvôli sociálnym podmienkam však nemajú inú možnosť a potraviny jedia. V oblastiach je následkom toho zvýšený výskyt rôznych ochorení. Výsledky meraní dokazujú, že koniec pravidelného monitorujúceho programu je predčasný a nebezpečný.

Autor fotografií: Robert Knoth

Robert Knoth sa narodil v Holandsku. V 90. rokoch sa vydal ako dokumentárny fotograf do Somálska, aby tam zachytil prebiehajúcu občiansku vojnu. Od tej doby pracuje po celom svete, jeho fotografie publikovalo množstvo časopisov a novín. Jedným z jeho projektov je séria fotografií zo štyroch oblastí bývalého Sovietskeho zväzu, zasiahnutých jadrovým priemyslom: z Černobyľu, Majaku, Semipalatinska a Tomska. Knoth na nej pracoval od jari 1999 spolu s reportérkou Antoinette de Jongovou. Ich spoločná kniha, nazvaná „Certifikát číslo 00358 / Jadrová devastácia Bieloruska, Kazachstanu, Ukrajiny, Uralu a Sibíri“, vychádza v spolupráci s Greenpeace International a Unicef Netherlands (ISBN 90 5330 506 8). Vo februári 2006 dostala jedna z fotografií Roberta Knotha, zachytávajúca deti postihnuté výbuchom Černobyľu, špeciálnu cenu na World Press Photo 2006. V roku 2011 sa Róbert Knoth spolu s Greenpeace vrátil do oblastí postihnutých Černobyľom, aby zachytil život miestnych ľudí.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.