Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar fact sheet
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Bathroom Improvement (licencia Creative Commons)
21. septembra 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Zoo Liberec má slnečnú cestu zameranú na alternatívne energie

„Zatiaľ je na chodníku šesť stanovíšť, do budúcnosti by mali pribudnúť ešte ďalšie dve až tri,“ uviedol vedúci Strediska ekologickej výchovy Divozel pri Zoo Liberec Aleš Kočí.

Na jednom mieste v záhrade napríklad porovnávajú izolačné vlastnosti srsti zvierat s obvyklými materiálmi používanými v stavebníctve.

Srsť zebry. Foto: Flickr.com/rupletease, licencia Creative Commons

Pri pavilóne plameniakov majú jednoduchú demonštráciu skleníkového efektu, v blízkosti expozície tučniakov je malá vodná elektráreň.

Niektoré stanovištia majú aj praktický účinok. Vďaka slnečným kolektorom na streche bufetu si môžu návštevníci umyť ruky teplou vodou. Ak by niekto prišiel elektromobilom, mohol by využiť nabíjaciu stanicu, ktorá je napájaná fotovoltaickými panelmi rovnako ako stánok s upomienkovými predmetmi.

Fotovoltický panel. Zdroj: Flickr.com/Pink Dispatcher, licencia Creative Commons

Zoo vďaka projektu tiež ušetrí peniaze za energie. Kúpila si hlavne elektromobil, ktorý používa k rozvozu krmiva a zvozu odpadkov. Jeho prevádzka je o dve tretiny lacnejšie, ako keby používala bežný automobil. „To ale nebol hlavný účel projektu, zariadenia sú demonštratívne k ukážke využiteľnosti obnoviteľných zdrojov energie,“ upozornil Kočí.

Chodník podľa neho poslúži tiež pri jednom výukovom programe pre 7. až 9. triedy základných škôl. S ohľadom na vyťaženosť pracovníkov Divozelu ale boli schopní ponúknuť ho len 20 triedam. „Ponúkame 40 rôznych programov a záujem o ne je veľký. Za jediný deň boli obsadené všetky na celý školský rok. Bez ďalších lektorov nie sme schopní ich počet navýšiť,“ konštatoval Kočí. Podľa neho si ale ľudia môžu cestu prejsť sami. „Pre bežných návštevníkov je prístupná a zrozumiteľná,“ uviedol Kočí.

Do projektu Slnko v ZOO – ochrana klímy a obnoviteľné zdroje v ZOO sa spoločne s Libercom zapojila aj zoologická záhrada v nemeckej Žitave. Aj tam vznikli ukážky využitia obnoviteľných zdrojov energie a výukové programy. Liberecká ZOO získala od nadácie 99.000 eur, približne rovnakú sumu do projektu vložila z vlastného rozpočtu. S projektom jej pomáhali miestna univerzita aj elektropriemyselná stredná škola.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.