Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zateplenie-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
(Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)
27. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zateplenie – čo by ste mali vedieť?

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia rodinných domov i bytov
Vstupná investícia V závislosti od typu izolačného materiálu.
Miera úspory Až 50 % nákladov na vykurovanie.
Návratnosť Od 8 rokov a viac, v závislosti od použitého materiálu.

Staršie domy sa najčastejšie zatepľujú pomocou kontaktného zatepľovacieho systému, ktorý tiež niekedy nájdete pod medzinárodným označením ETICS (External Thermal Insulation Composite Systém). Ide o kotvenú tepelnú izoláciu na vopred pripravený podklad, pričom na izoláciu je potom nanesených niekoľko vrstiev omietky.

V praxi všetko vyzerá tak, že stavebník alebo odborná firma najskôr pripraví existujúcu fasádu, ktorá musí byť pred nalepením dosiek čo najrovnejšia. Podklad musí byť tiež suchý a súdržný, jeho rovinnosť by nemala mať odchýlky väčšie ako + -1 cm na 1 m dĺžky steny. Pred inštaláciou izolačných dosiek je potom nutné na podklad naniesť penetračný náter.

Tepelnoizolačné parametre dosiek potom ovplyvňujú účinnosť celého zateplenia. Voľba materiálu a hrúbky zatepľovacej dosky preto väčšinou prebieha za pomoci odbornej firmy alebo energetického poradcu. Izolačné dosky sa na podklad lepia a následne kotvia pomocou špeciálnych hmoždiniek. Následne sa na dosky nanesie vrstva stierkovej omietky, do ktorej sa vtlačí perlinka a potom ďalšie omietkové vrstvy. Celý proces realizácie zateplenia vyzerá jednoducho a drobní stavebníci si ho často realizujú svojpomocne. Kvalitne zatepliť dom však nie je práve jednoduché. Angažovaním odbornej firmy s dobrými referenciami nič nepokazíte.

Čím zatepliť dom?

Polystyrén a minerálna vlna

Najrozšírenejšími materiály pre zateplenie domov sú dosky z polystyrénu a minerálnej vlny. Medzi hlavné výhody týchto materiálov patrí hlavne nízka cena, dobré izolačné vlastnosti a už plne zvládnutá technológia ich aplikácie (prehľad izolačnych materiálov nájdete v tomto článku).

Pozor na rôzne detaily

Pokiaľ chcete mať dobre zateplený dom, bude potrebné vyriešiť tiež rôzne detaily, ako je napojenie balkónov a okenných prvkov, rôzne konzoly atď. Pre celý rad aplikácií potrebujete izolačný materiál, ktorý bude zároveň spĺňať aj potrebné pevnostné parametre. Často sa tiež môže hodiť aj malé množstvo drahého, ale špičkovo izolujúceho materiálu.

Skúste prírodné materiály

Ovčia vlna, konope, slama – možnosti tu sú (viac sa o prírodných materiáloch dočítate tu). Ak chcete použiť niektorý z prírodných materiálov, pripravte sa niekedy na vyššiu cenu alebo ťažšiu aplikáciu. Odmenou vám bude pocit, že bývate v zdravom dome a váš tepelný komfort zbytočne nezaťažuje planétu. Tepelno-izolačné dosky vyrobené z ľanových či konopných vláken sa svojimi izolačnými parametrami vyrovnajú polystyrénu a ich aplikácia je obdobná.

Jeden zo smerov ekologického staviteľstva berie do úvahy hľadisko „živosti“ materiálu, ktoré podľa zástancov tzv. celostnej architektúry znamená nezmenenú formu existencie materiálu. Ide pritom o to, aby bol základ prírodného materiálu čo najmenej pretvorený. Podmienkou je, aby materiály pred stavebným použitím neprešli umelým pretváracím procesom, napr. varom, vypálením alebo chemickou reakciou. Nezmenenú prírodnú energiu si podľa tohto konceptu najviac zachováva kameň, nepálené tehly a íly, drevo a rastlinné materiály.

Aký materiál teda použiť?

A aký izolačný materiál si teda vybrať? Váš výber izolácie pre zateplenie domu bude závisieť nielen od finančných možností, ale tiež na fyzikálnych vlastnostiach daného materiálu a oblasti použitia.

Akú hrúbku izolácie vybrať?

Hrúbka izolačnej dosky je rozhodujúca pre výsledné tepelno-izolačné vlastnosti zatepľovacieho systému. Odborníci sa väčšinou zhodujú, že ľudia v snahe ušetriť zatepľujú príliš málo a používajú zbytočne tenké izolačné dosky. Silnejšie izolácie zateplenie domu predražia len minimálne, zato tepelný efekt je veľký. Podľa odborníkov sa neoplatí používať slabšie než 15 cm silné izolačné dosky, viac je však lepšie. Niekedy sa dokonca odporúča aspoň 25 cm izolácie, v takom prípade je ale nutné použiť dve vrstvy izolácie a podľa združenia Ekowatt už skokovo rastú náklady.

Nemali by ste zabúdať ani na zateplenie hrubých stien. Často sa môžete totiž stretnúť s názorom, že staré domy s hrubými stenami nie je potrebné zatepľovať, pretože práve vďaka dostatočnej hrúbke stien si stále zachovávajú požadované tepelnoizolačné vlastnosti. Rozhodujúcim problémom sú však tepelnotechnické vlastnosti materiálu, z ktorého sú zhotovené. K najväčším teplotným stratám dochádza pri starých domoch predovšetkým aj tak cez obvodové steny. Vznikajú tepelné mosty a aj pri hrubých stenách sa výrazne zvyšujú tepelné straty (viac sa dočítate tu).

A čo podlaha, strecha a stropy?

Zateplenie sa však netýka len fasády domu, dôležitá je tiež dobrá tepelná izolácia podlahy. U novostavieb je izolácia podlahy samozrejme vyriešená už v projekte, často sa však vykonáva v rámci rekonštrukcie starších domov. Tiež pre izoláciu podláh sa používajú často špeciálne dosky z extrudovaného polystyrénu väčšinou v spojení s hydroizoláciou. V dome s nezateplenou podlahou prichádzate približne o 10 % tepla. Zateplenie predstavuje významné riešenie vzniknutých tepelných strát. Ešte pred tým, než sa do izolácie pustíte kontaktujte odborníka, ktorý vám poradí aký materiál zvoliť, akú hrubú potrebujte izoláciu, resp. ako potupovať pri zateplení – či zatepľovať zvrchu alebo zospodu (viac o zateplení podlahy sa dočítate v tomto článku). Nezateplenou strechou z domu uniká okolo 12% tepla, môže to byť však aj viac (o zateplení podkrovia sa dočítate na tomto linku).

Nezabudnite na okná

Najproblematickejšie sú okná; každým štvorcovým metrom okna uniká 4- až 10-krát viac tepla ako stenou. Preto je najlepšie zaoberať sa oknami čo najskôr. Okná musia prepúšťať do domu svetlo, zaistiť vizuálny kontakt s okolím, brániť úniku tepla a súčasne umožniť vetranie. Zatiaľ však neexistuje spôsob ako tieto protichodné požiadavky splniť a okná sú tak vždy kompromisom. Teplo oknami uniká jednak netesnosťami medzi krídlom a rámom, prestupom tepla cez sklá – sklá neizolujú, izoluje len vrstva vzduchu medzi nimi a prestupom rámom okien – drevo nie je dobrý tepelný izolant (viac sa o tepelnoizolačných vlastnostiach okien dočítate v tomto článku).

(c) energia.sk, nazeleno.cz

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.