Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. marca 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Vyberáme tepelné izolácie: Čím zatepliť fasádu, strechu, sokel?

Pri zatepľovaní domov je predovšetkým dobré držať sa niekoľkých základných rád odborníkov.

Správna tepelná izolácia je oveľa komplikovanejší systém, než sa niektorí ľudia nazdávajú. Niektoré zvyklosti z neodborných realizácii spôsobujú množstvo zbytočne vyhodených prostriedkov na neefektívne fungujúce systémy (ak sa to dá systémom nazvať). Základom správneho návrhu a neskôr realizácie je dostatočné poznanie vlastnosti materiálov a rešpektovanie zakladaných fyzikálnych zákonov, zvlášť tepelnotechnických. Mnoho ľudí netuší, ako správne vypracovanie malých detailov dokáže ovplyvniť celkové tepelné straty (úspory), taktiež poloha tej istej izolácie – z interiéru alebo exteriéru, či výber materiálov, vysvetľuje Ondrej Tehla, nezávislý stavebný inžinier. 

„Zatepľovanie je ideálne riešiť komplexne a nie rozdeliť ho na fázy, ako sa často stáva. Ideálny postup je napríklad realizovať výmenu okien a zateplenie fasády súčasne. Pokiaľ ukotvíte okná priamo do izolácie, môžete zabrániť vzniku celkom zbytočných tepelných mostov pri napojení rámov okien na konštrukciu,“ hovorí architekt David Křeček. „Prax pri rekonštrukcii je ale často úplne iná a tento postup sa bohužiaľ mnohokrát nerešpektuje. Napríklad len zlé ukotvenie okien môže ich vlastnosti zhoršiť o desiatky percent,“ dodáva.

Tepelné izolácie a zvislé konštrukcie

Medzi najbežnejšie tepelné izolačné materiály zvislých konštrukcií patrí minerálna vlna a nie príliš ekologický, no veľmi bežný materiál, polystyrén (súčiniteľ tepelnej vodivosti 0,04 W/m.K), ktorý sa pri aplikácii počas zatepľovania zakotvuje, alebo lepí. Jeho výhodou je predovšetkým nízka cena, na druhej strane má aj určité riziká. Hrozí pri ňom napríklad to, že sa zničí omnoho rýchlejšie, než samotná stavba – predovšetkým z dôvodu, že je málo odolný voči vlhkosti a tlaku. „Drahší a odolnejší voči vlhkosti je extrudovaný polystyrén, ktorý sa pre svoje vlastnosti používa hlavne na izolovanie soklu stavby, hovorí David Křeček. Práve odolnosť voči vlhkosti je pri izolácii soklu nevyhnutná.

Do skupiny polystyrénov taktiež zaraďujeme niekoľko rokov starú „novinku“, tzv. šedý polystyrén, teda polystyrén s prídavkom grafitu. „Ten je o niečo drahší (odhadom o 25 %), no pri porovnateľnej hrúbke má asi o 20 – 25 % lepšie izolačné účinky (súčiniteľ tepelnej vodivosti je až 0,033 W/ (m.K) ). Za rovnakú cenu tak dosiahneme tenšiu stenu s rovnakými parametrami, v dôsledku čoho aj ostenie okien menej bráni solárnym ziskom okien,“ dodáva architekt. Na druhej strane aj penový polystyrén má svoje nevýhody. Výroba polystyrénu totiž výrazne zasahuje životné prostredie vo všetkých svojich fázach. Hlavnou surovinou pre jeho výrobu je ropa, ktorá sa zložitou chemickou reakciou mení na styrén (jedovatý karcinogén) a odpadové pentánové a styrénové emisie.

V drevostavbách je pre zateplenie možné využiť omnoho ekologickejšiu alternatívu polystyrénu – napríklad fúkanú celulózu, alebo drevovlákninovú izoláciu. Fúkaná celulóza je aj o niečo lacnejšia než polystyrén, jej cena je asi 40 € / m3 vrátane aplikácie fúkaním. Fúkanie sa realizuje do vopred pripravených skeletových konštrukcií na určitú hustotu, pretože je nutné zabrániť jeho odpadnutiu. Súčiniteľ tepelnej vodivosti celulózovej izolácie je približne 0,039 W/(m.K). Celulózová izolácia sa vyrába recykláciou novín a jej výhodou je, že v konštrukcii funguje ako sací papier a dokáže tým viazať vlhkosť, ktorá je v nej potom rovnomerne rozložená.

Izolácia strechy a pôdy

Aj v prípade izolácie strechy a pôdy sa často krát môžeme stretnúť s fúkanou izoláciou, či už celulózovou alebo minerálnou, ktorá ma v prípade zatepľovania striech tú výhodu, že sa dostane aj do ťažko dostupných miest. „Inštalácia tepelnej izolácie strechy jedného domu trvá zhruba 4 – 5 hodín,“ hovorí Radim Vaněk z českej spoločnosť IP Polná. Tento izolačný materiál je vyrobený z minerálov (čadič, sklo) a okrem toho, že chráni proti zime a letnému slnku, má aj kvalitné protipožiarne vlastnosti. Vlna sa fúka priamo do dutiny stropu, alebo na voľnú plochu. Veľkou výhodou tejto aplikácie je, že pri nej nevzniká odpad.

Alternatívou fúkanej izolácie sú v tomto prípade drevovláknité izolačné dosky, ktoré sú prírodný a ekologický produkt vyrobený z obnoviteľných zdrojov. Veľkou výhodou týchto dosiek je možnosť použiť ich aj pri realizácii samotného konštrukčného systému drevostavieb a naviac majú aj veľmi dobrú schopnosť zvukovej izolácie. Pre miesta s rizikom prenikania vlhkosti sa vyberajú také drevovláknité dosky, ktoré sú vybavené hydrofóbnymi prímesami čím sa stávajú vodu-odpudivé.

Inou variantou pre tepelnú izoláciu striech a pôd je šedý polystyrén a minerálna vlna. Aj minerálna vlna (jej súčiniteľ tepelnej vodivosti je od 0,035 W/(m.K)) patrí dnes medzi najpoužívanejšie izolanty. Surovinou pre jej výrobu sú nerastné suroviny čadič (čadičová alebo kamenná vlna) a kremík (sklená vlna), ktoré sa pri výrobe tepelne spracovávajú. Veľkou výhodou týchto izolačných materiálov je vysoká priepustnosť pary, ktorá umožňuje vyparovanie vlhkosti von z muriva, čo umožňuje využívať minerálne vlny pri stavbe difúznych otvorených konštrukcií.

Základy a podlahy: Ako izolovať

Zaujímavým ekologickým materiálom, ktorý sa dnes často využíva napríklad pri stavbe pasívnych domov je penové sklo. Jedná sa o štrk, ktorého granulát je vyrobený zo speneného recyklovaného skla. Vzhľadom na veľkú tlakovú únosnosť sa tento materiál používa predovšetkým ako izolant základov. Penové sklo sa vyznačuje výbornými izolačnými vlastnosťami, súčiniteľ tepelnej vodivosti je 0,08 W/(m.K)). Granulát sa aplikuje v hrúbke zhruba 50 cm a táto vrstva je schopná eliminovať všetky tepelné mosty na základoch. Na ňu sa následne vylieva betónová doska pre dom.

Pre izoláciu sokla sú častými izolantami extrudovaný polystyrén alebo perimeter (súčiniteľ tepelnej vodivosti je 0,034 W/(m.K)). Svojou výrobou zo špeciálnych materiálov a lisovaniu do foriem majú perimeter dosky vysokú únosnosť. U nás sa zatiaľ využívajú iba na izoláciu soklov, v Rakúsku však  existujú aj niekoľko poschodové domy, ktoré sú na týchto doskách úspešne založené.

Okná a tepelná izolácia

Aj okná  sú jedným z miest kadiaľ z domu môže unikať teplo – a to jednak priestupom, alebo neutesnenými škárami medzi okenným rámom a ostením (murivom) alebo medzi okenným rámom a krídlom. K odstráneniu netesnosti v osadení okna nestačí PUR pena, pretože tá má po orezaní otvorenú štruktúru pórov a netesní. Netesnosti sa preto môžu ošetriť napríklad špeciálnymi samolepiacimi páskami (air-stop pásky, butylové pásky), ktoré sú na báze penového polyetylénu alebo silikónu. Tieto pásky sú priľnavé na rôzne podklady a vyznačujú sa vzduchotesnosťou a parotesnosťou. Existujú varianty pre vnútorné aj vonkajšie použitie a niektoré z nich sa následne omietajú.

Izolačné materiály budúcnosti?

Do budúcnosti sa celkom perspektívne vyzerajúcim izolačným materiálom javí vákuová izolácia. „Vákuová izolácia má veľký potenciál, dosahuje až desaťkrát lepšie vlastnosti, než klasická izolácia. Pre pasívny dom jej stačí iba 4 cm,“ hovorí architekt David Křeček. Väčšina izolačných materiálov je čiastočne tvorená vzduchom a preto sa hodnoty tepelnej vodivosti mnohokrát približujú hodnotám tepelnej vodivosti vzduchu. Vákuová izolácia naopak vzduch v podstate neobsahuje, čím je jej tepelná izolačná vodivosť minimálna a súčiniteľ tepelnej vodivosti je 0,006 W/(m.K).

Pre výrobu vákuových izolačných panelov, ktoré často nájdete pod skratkou V.I.P, sa používa pyrogénna kyselina kremičitá, ktorej hlavnou výhodou je jej mikroštruktúra podobná priestorovej sieti s okami so strednou veľkosťou asi 70 nm (nanometrov). Vďaka tejto jemnej mikroštruktúre je vedenie tepla medzi časticami vzduchu výrazne zredukované a ako izolačný materiál sa tým pádom vákuová izolácia stáva výnimočne výhodnou.

Aj staré rifle izolujú

Tepelnú izoláciu môžu vášmu domu poskytnúť aj vaše vyslúžené rifle. To sa dá s nadsádzkou povedať o jednom z alternatívnych izolačných materiálov pre zelených nadšencov, ktorý k nám prišiel z USA, tzv. UltraTouch. Ide o veľmi ťažko dosiahnuteľný recyklovaný izolačný materiál, ktorý sa vyrába z rifľových odrezkov ku ktorým sa pri výrobe pridávajú ďalšie prímesy pre zvýšenie odolnosti proti ohňu a hmyzu. Tento materiál je predovšetkým výnimočný tým, že je až z 85 % recyklovateľný, na jeho výrobu je potrebné oveľa menšie množstvo energie než na výrobu bežných izolantov a naviac predstavuje aj veľmi kvalitnú zvukovú izoláciu.

Zdroj: nazeleno.cz

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.