Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júla 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nový sklad pre vyhoreté jadrové palivo vyjde na 13 miliónov eur

Transport kontajnera s vyhoretým jadrovým palivom. Ilustračná foto: JAVYS

Momentálna kapacita Medziskladu vyhoretého jadrového paliva v Jaslovských Bohuniciach postačuje do roku 2022. Výstavbu nových skladovacích kapacít pre štátny podnik JAVYS zabezpečí inžinierska spoločnosť VUJE, ktorá sa stala víťazom verejného obstarávania. Do tendra sa zapojili ďalšie dva zahraničné subjekty.

Hodnota zákazky predstavuje 12,957 mil. eur. Pôvodne sa počítalo s tým, že rozšírenie kapacity medziskladu by mohlo pohltiť viac než dvojnásobok tejto sumy. Subdodávatelia sa postarajú asi o 80 % z hodnoty vysúťaženej čiastky.

Suchý spôsob skladovania

Projekt ráta so suchým spôsobom skladovania. Nové skladovacie priestory budú stavebne prepojené s existujúcim medziskladom. Výstavba je rozdelená na dve etapy. V rámci prvej pribudne kapacita pre 10 100 kusov palivových kaziet, v druhej etape pribudne ďalších 8500. Kazety sa vložia do hermeticky uzavretých obalových súborov, ktoré budú umiestnené do podzemných železobetónových modulov.

Projekt by sa mal realizovať na priestore štyroch rokov. Zo záverečného stanoviska envirorezortu v procesu EIA vyplýva, že s výstavbou by sa mohlo začať v marci 2018 s predpokladaným začiatkom prevádzky v roku 2021. 

Ako prebieha skladovanie

Vyhoreté jadrové palivo sa najprv krátkodobo uskladní v blízkosti reaktorov prevádzkovaných na Slovensku. Palivové kazety sa následne prepravia v špeciálnych kontajneroch do Medziskladu vyhoretého jadrového paliva.

V súčasnosti je v Bohuniciach možné uskladniť 14 112 palivových kaziet. Ide o medzisklad tzv. mokrého typu – s vyhoretým palivom sa manipuluje pod tieniacou vrstvou vody v štyroch bazénoch. Ako chladiace médium sa využíva demineralizovaná voda, ktorá slúži zároveň ako ochrana voči rádioaktívnemu žiareniu. Použité palivo po štyroch až piatich desaťročiach skladovania výrazne zníži produkciu tepla a čiastočne klesne aj jeho rádioaktivita.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.