Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedenie VVN
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vedenie VVN
29. septembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemci a Rakúšania budú prideľovanie prenosových kapacít koordinovať

ACER reagoval na žiadosť zaslanú poľským regulačným úradom (URE) z decembra 2014 ohľadom súladu rozhodnutí niektorých národných regulátorov v regióne strednej a východnej Európy (CEE) s ustanoveniami nariadenia EK č. 714/2009 o podmienkach prístupu do sústavy pre cezhraničné výmeny elektriny a usmerneniami v prílohe 1 tohto nariadenia.

Kľúčová otázka v žiadosti URE sa týkala postupu prideľovania prenosových kapacít na nemecko-rakúskom cezhraničnom profile. Konkrétne, či aktuálne pravidlá, ktoré nezabezpečujú, aby realizované obchodné požiadavky na cezhraničný prenos elektriny reflektovali fyzické kapacity sústavy, sú v súlade s vyššie uvedeným nariadením. Pripomeňme, že Nemecko a Rakúsko tvoria jednu obchodnú zónu.

Európska agentúra už vo svojej Správe o monitorovaní trhu poukázala na to, že neplánované a kruhové toky sú jednou z hlavných prekážok integrácie trhu v stredoeurópskom regióne. Cezhraničné toky na nemecko-rakúskom profile sú čoraz vyššie a aktuálne predstavujú asi 40 % cezhraničných výmen evidovaných v regióne CEE.

Na základe svojho právneho, ekonomického a technického vyhodnotenia ACER 23. septembra 2015 skonštatoval, že nemecko-rakúsky profil je potrebné považovať za štrukturálne preťažený.

Objem obchodov a z toho vyplývajúce fyzické toky elektriny môže tento profil prijať len na úkor preťaženia okolitých prvkov prepojených so sústavou, a to najmä nemecko-poľského, česko-nemeckého a česko-rakúskeho cezhraničného profilu. Preťažované sú aj interné kapacity nemeckej elektrizačnej sústavy, čo mnoho razy vedie k vynúteným nasadeniam prevádzkových nápravných opatrení susednými prevádzkovateľmi prenosových sústav (tzv. rekonfigurácia siete, príp. redispečing).

Krátkodobé i dlhodobé opatrenia

ACER vyzval operátorov a národné regulačné orgány v regióne CEE, aby v priebehu nasledujúcich štyroch mesiacov prijali konkrétny plán pre realizáciu koordinovaného postupu prideľovania kapacít na nemecko-rakúskom profile. Zainteresované strany majú zároveň  posúdiť, či predbežne vykonané opatrenia sú dostatočné pre zabezpečenie prevádzkovej bezpečnosti do doby implementácie koordinovaného postupu prideľovania kapacít.

V dôsledku neplánovaných tokov sa poľský i český prevádzkovateľ sústavy rozhodli nainštalovať na profiloch s Nemeckom transformátory s riadeným posunom fázy (PST), ktoré majú zamedziť veľkým prietokom výkonu cez ich územia.

Procedúru koordinovanej alokácie kapacít však ACER považuje za jediné vhodné krátkodobé riešenie, pričom poukazuje na to, že už v minulosti obdobné opatrenia implementovali aj krajiny ako Nórsko, Švédsko či Taliansko. Iné alternatívne opatrenia, napr. redispečing, virtuálne dohody o posune fázy alebo alokačná metóda flow-based, nezodpovedajú podľa ACERu zásadám transparentnosti či nediskriminácie.

SEPS stanovisko ACERu víta

Slovenská elektrizačná prenosová sústava privítala stanovisko agentúry ACER. Zavedením koordinovaného postupu prideľovania prenosových kapacít na nemecko-rakúskom profile sa podľa SEPS značným spôsobom zvýši prevádzková bezpečnosť prepojených sústav a výrazným spôsobom sa eliminuje diskriminácia niektorých účastníkov formovaného spoločného trhu elektrinou.

„SEPS taktiež verí, že týmto krokom dôjde k výraznému zvýšeniu transparentnosti v procese prideľovania prenosových kapacít v regióne CEE ako aj k naplneniu platných legislatívnych ustanovení, čo tvorí nevyhnutný predpoklad pre zavedenie transparentného a nediskriminačného celoeurópskeho trhu s elektrinou,“ uviedla spoločnosť vo svojom vyhlásení.

SEPS spolu so spoločnosťami ČEPS, MAVIR a PSE publikovali v januári 2013 štúdiu, v ktorej upozornili na neustále sa opakujúce ohrozenia ich elektrizačných sústav a vyzvali k zmene vymedzenia obchodných zón. Aktuálne prebieha proces revízie obchodných zón podľa usmernení sieťového predpisu CACM.

Postoj agentúry preto privítali aj ostatní prevádzkovatelia prenosových sústav vo Vyšehradskej skupine. „Argumenty V4 boli vypočuté. ČEPS to považuje za dobrý signál pre všetkých užívateľov sietí v týchto krajinách,“ uviedol Zbyněk Boldiš, člen predstavenstva českého prevádzkovateľa sústavy.

Hoci stanovisko ACERu nie je záväzné, v prípade, že  niektorý regulačný úrad nebude postupovať v súlade s jej stanoviskom, agentúra o tom upovedomí zainteresované členské štáty aj Európsku komisiu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.