Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZRAM-JAVYS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: JAVYS
2. apríla 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Našli ste rádioaktívny materiál? V žiadnom prípade s ním nemanipulujte

Foto: JAVYS, a.s

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Obyvatelia Slovenskej republiky
Čo by ste mali vedieť?
  • V žiadnom prípade s rádioaktívnym materiálom nemanipulujte,
  • O náleze bezodkladne informujte:
    • Políciu, tel. č.: 158, resp. 112, alebo
    • Úrad verejného zdravotníctva, alebo príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva, alebo
    • Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR – Útvar vedúceho hygienika rezortu.
  • Nezdržiavajte sa v blízkosti podozrivého nálezu,
  • Počkajte na príchod príslušníkov polície, resp.  ÚVZ, RÚVZ, alebo MDVRR SR, ktorí stanovia ďalší postup

Koncom marca zasahovali experti JAVYS v Slovenskom Technickom múzeu Košice. Na výzvu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach vykonali obhliadku miesta, pri ktorej identifikovali 6 ks valcových a 4  ks guľových krytov s použitými  žiaričmi. Vôbec nejde o ojedinelý prípad na našom území. „Ročne naša spoločnosť rieši približne 30 záchytov rádioaktívnych materiálov,“ uviedla pre portál energia.sk hovorkyňa JAVYS Agáta Staneková. K najväčšiemu počtu záchytov rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu dochádza v kovovom šrote, sporadicky sa objavia aj na iných miestach.

Na vysvetlenie
Pri používaní, resp. po využití zdrojov ionizujúceho žiarenia vznikajú rádioaktívne odpady, ktoré podľa pôvodu vzniku delíme na:

  • rádioaktívne odpady – odpady z jadrovej energetiky, tzv: RAO,
  • rádioaktívne odpady – odpady z priemyselnej výroby, medicínskej praxe, výskumu, školstva, armády, tzv: IRAO (inštitucionálne rádioaktívne odpady)
  • zachytené rádioaktívne odpady – jadrové materiály a rádioaktívne odpady pochádzajúce z rôznych predchádzajúcich zdrojov (okrem jadrovej energetiky), avšak bez známeho majiteľa alebo v oblasti ilegálnej činnosti. Ich výskyt je najmä v zberných surovinách, železiarňach, hraničných priechodoch a pod.

S rádioaktívnym materiálom nemanipulujte, kontaktujte príslušné orgány

V prípade, že nájdete rádioaktívny materiál, resp. máte podozrenie, že ide o takýto materiál, v žiadnom prípade s ním nemanipulujte. „Občan by mal bezodkladne informovať políciu na telefónnom čísle 158, resp. 112, alebo Úrad verejného zdravotníctva, príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva, alebo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR – Útvar vedúceho hygienika rezortu,“ vysvetlila Staneková.

Zároveň by ste sa nemali zdržiavať v blízkosti podozrivého nálezu, nakoľko najúčinnejšou a najjednoduchšou ochranou je dostatočná vzdialenosť od zdroja žiarenia. Miesto však neopúšťajte a v dostatočnej vzdialenosti počkajte na príchod odborníkov, ktorí stanovia ďalší postup.

Foto: JAVYS, a.s

Rádioaktívny materiál smeruje do Jaslovských Bohuníc

„JAVYS po obdržaní výzvy na dohľadanie rádioaktívneho materiálu neznámeho pôvodu vyšle určených pracovníkov s potrebným technickým vybavením na miesto výskytu rádioaktívneho materiálu,“ priblížila postup Staneková. Experti spoločnosti vykonajú na mieste všetky potrebné úkony pre zabezpečenie bezpečného nakladania s rádioaktívnym materiálom.

Odborníci rádioaktívny materiál dohľadajú, vykonajú prvotnú identifikáciu, zmapujú radiačnú situáciu v okolí jeho výskytu, pripravia  rádioaktívny materiál na bezpečnú prepravu, tzn. vloženia ho do prepravného obalu a bezpečne umiestnia v špeciálnom transportnom prostriedku a následne dochádza k bezpečnej preprave tohto materiálu do JAVYS v lokalite Jaslovských Bohuníc.

„Všetky opustené žiariče, rádioaktívne odpady neznámeho pôvodu, nepoužívané žiariče a rádioaktívne materiály sú uskladnené v zabezpečených certifikovaných skladoch spoločnosti  JAVYS,“ priblížila hovorkyňa spoločnosti.

JAVYS, a.s. je oprávnenou organizáciou na nakladanie a manipuláciu s opustenými žiaričmi, rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu, nepoužívanými žiaričmi  a rádioaktívnymi materiálmi. Svoju činnosť v uvedenej oblasti vykonáva na základe  nariadenia  vlády SR č.  348/2006 Z.z. a v  zmysle platného Rozhodnutia vydaného  Úradom verejného zdravotníctva SR  a  platných  Rozhodnutí Úradu verejného zdravotníctva Ministerstva dopravy a regionálneho rozvoja SR.

Ako prebieha likvidácia rádioaktívnych materiálov?

Zachytené rádioaktívne materiály sú podrobené dôkladnej rádiologickej analýze. „Ak spĺňajú podmienky pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov v lokalite Mochovce (RÚ RAO), sú odovzdané na ďalšie spracovanie, úpravu do vláknobetónových kontajnerov a uložené do RÚ RAO,“ uviedla Staneková. V prípade, že  zachytený rádioaktívny materiál nespĺňa podmienky pre uloženie v RÚ RAO, je dlhodobo skladovaný v certifikovaných skladoch, s následným uložením v hlbinnom úložisku.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.