Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynovodné potrubie
12. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Na stavbe plynovodu s Poľskom by mohlo pracovať 200 ľudí denne

Plynovod medzi Slovenskom a Poľskom bude prvým prepojovacím vysokotlakovým plynovodom, ktorý spojí národné prepravné sústavy oboch krajín. Začiatok výstavby sa predpokladá v marci 2018. Skúšobná prevádzka sa odhaduje od septembra 2019, spustenie komerčnej prevádzky by mohlo nasledovať v decembri 2019. Maximálna prepravná kapacita v smere zo Slovenska do Poľska bude 16,8 miliónov metrov kubických denne, v opačnom smere v objeme 13,8 mil. m3 denne.

Výstavba plynovodu zasiahne viaceré obce v Košickom i Prešovskom kraji.. „Za súčasného stavu nie je možné odhadnúť počet pracujúcich na stavbe,“ píše sa v správe EIA, ktorá bola predložená pred pár dňami. Avšak podľa informácií od Eustreamu sa pri podobných stavbách počet pracovníkov na stavbe pohybuje na úrovni asi 200 ľudí denne.

Slovenská časť plynovodu má smerovať z Lupkovského priesmyku na štátnej hranici do existujúcej kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch, ktorá by sa však mala rozšíriť. Prepojovací plynovod a s ním súvisiace prevádzkové objekty sa pôvodne riešili v troch základných variantoch. Počas spracovania správy EIA ale na základe pripomienok obcí, ochranárov a ďalších subjektov došlo k ich ďalšej modifikácii, čím v závere vzniklo 6 rovnocenných  alternatív.

Optimálna kombinácia

Dĺžky jednotlivých variantov sa pohybujú od 100 po 116,8 kilometrov. Podľa dĺžky a náročnosti trasovania sa odhadli aj orientačné investičné náklady, a to od 136,4 mil. eur po 152,7 mil. eur. Z prezentovaných výsledkov porovnania multikriteriálnou metódou sa pri envirohodnotení ako najvhodnejší ukázal variant 1A s najkratšou dĺžkou a odhadom nákladov vo výške 136,40 mil. eur. Ako optimálnu trasu však autor správy EIA navrhuje kombináciu rôznych variantov.

Aj napojenie prepojovacieho plynovodu na štátnej hranici bolo v porovnaní so zámerom EIA doplnené, vzhľadom na požiadavky Poľska v cezhraničnom hodnotení a technicko-ekonomickom vyhodnotení navrhovateľa. Presný bod napojenia sa tak tiež rieši v troch verziách.

Súčasťou hodnotenia boli terénne prieskumy zasiahnutých území. Najmä na slovenskej strane má plynovod prechádzať viacerými chránenými územiami s cennými biotopmi. Konkrétne riešenia trasy napokon vyplynú z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, resp. budú upravené investorom v ďalších etapách projektovej prípravy.

V Poľsku bude projekt smerovať od štátnej hranice do existujúceho plynovodného uzla a podzemného zásobníka Strachocina, pričom Poliaci na trase postavia aj novú kompresorovú stanicu.

Obstarávania a boj o európske peniaze

Koncom minulého roka sa regulačné úrady oboch krajín dohodli na cezhraničnej alokácii nákladov projektu. Predpokladané náklady poľského prepravcu Gaz-System sa stanovili na takmer 392 mil. eur, výdavky Eustreamu na 142,2 mil. eur. Plynovod je v európskom zozname prioritných projektov spoločného záujmu, čo mu umožňuje urýchlené a zjednodušené povoľovacie konania a tiež dáva lepší prístup k financiám z Európskej únie.

Firmám sa vlani podarilo získať príspevok z európskeho programu CEF vo výške 4,6 mil. eur na prípravné štúdie a inžinierske práce. Na jar už prebehlo verejné obstarávanie pre vypracovanie projektovej dokumentácie a výkon inžinierskych činností, v ktorom zvíťazila spoločnosť ILF Beratende Ingenieure z Mníchova. Podľa uzavretej zmluvy je celková predpokladaná cena projektu takmer 4,5 mil. eur, cena však nie je konečná.

Koncom mája tiež Eustream vyhlásil súťaž na dodávku a sprevádzkovanie kompresorových jednotiek s elektrickým pohonom v predpokladanej hodnote 13,2 mil. eur. Aj pri tejto zákazke by spoločnosť chcela získať financie z CEF.

Ďalšie peniaze z EÚ by prepravcovia plynu mohli čerpať z nového Investičného balíka Európskej komisie (fond EFSI), ktorý sa financuje prostredníctvom Európskej investičnej banky. Plynovod je medzi viac než stovkou projektov, ktoré Slovensko predložilo do zásobníka projektov EFSI.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.