Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
YMS clanok 1 titulka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na ropovody a plynovody dohliadajú informačné systémy. Foto: YMS
2. januára 2012 Ostatné od Energia.skSITA

Na ropovody a plynovody dohliadajú informačné systémy

Bezpečnosť a spoľahlivosť

V energetickom biznise je bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky 24 hodín denne na prvom mieste. Mimoriadne udalosti sú neprijateľné, pretože väčšinou majú za následok škody na zdraví, životoch či majetku, prípadne na reputácii spoločnosti.

Obrázok: 3D model kompresorovej stanice (zdroj: YMS)

Detailné sledovanie stavu tisícov kilometrov prepravných trás a stovák zariadení v technických areáloch alebo v otvorenom teréne je však náročná záležitosť. Komplikuje ho aj poloha zariadení. Často sú uložené v zemi a voľným okom neviditeľné, prípadne v ťažko dostupnom teréne. Ich skutočný technický stav sa tak veľmi ťažko kontroluje. Nehovoriac o tom, že zariadenia a technológie sa dobudovávajú už desaťročia, rôzne časti majú odlišný vek, odlišnú životnosť, sú vyrobené z iných materiálov a vyžadujú rozdielnu údržbu. Sledovanie rizika na tak rôznorodých systémoch je za súčasných požiadaviek na kvalitu a bezpečnosť bez moderných technológii veľmi náročné.

Manažérske rozhodovanie

Určené presne na to sú najmodernejšie informačné systémy, vyvinuté špeciálne pre riadenie rizika na energetických kolosoch. S ich pomocou vedenie firmy presne sleduje vývoj všetkých rizík. A rozhoduje o tom, ako dosiahnuť maximálnu bezpečnosť a spoľahlivosť pri čo najefektívnejšom vynaložení zdrojov.

Bežné technické systémy fungujú vo všetkých energetických firmách, pretože sú nevyhnutné na zabezpečenie údržby a prevádzky. Tlak na vyššiu konkurencieschopnosť a znižovanie nákladov pri súčasnom zachovaní bezpečnosti však nútia firmy prevádzkovať čo najefektívnejšie. A na to už nestačí samotná dostupnosť surových technických  dát. Potrebné je ich pretavenie do podkladu pre efektívne rozhodovanie. Takýto podklad pripravuje napríklad systém pre riadenie rizika yPipe, ktorý sa využíva i na Slovensku. Vyhodnocuje všetky dostupné technické dáta, sleduje kľúčové ukazovatele výkonu a na jednom mieste manažérom ponúka celkový prehľad na všetkých „frontoch“.

Odlišné riziká, jediný výstup

Celkový prehľad o riziku dosahuje yPipe syntézou viacerých hodnotiacich modelov pre rôzne skupiny zariadení. Výstupom zo systému je tzv. matica rizík, ktorá vedenie firmy okamžite upozorní na rizikové oblasti, ktoré treba riešiť.

Prepravné sústavy sa totiž skladajú nielen z rôznych technológií a materiálov, ale aj z viacerých častí s odlišnými ohrozeniami aj dôsledkami.  Napríklad pri preprave plynu ide o tri rôzne skupiny zariadení. Prvou sú líniové časti, teda potrubia stovky kilometrov dlhé, uložené vo voľnom teréne a spravidla výhradne podzemné. Druhou uzavreté areály, teda rozvodné a trasové uzly a potrubné dvory. Treťou sú vnútra hál, teda hlavná a pomocná kompresorová technológia. Každá takáto špecifická skupina zariadení potrebuje samostatný model posudzovania rizika. yPipe spracuje všetky dostupné technické dáta, preráta ich v jednotlivých modeloch a zostaví jednu výslednú maticu rizík. Spätne, na základe pozície v matici rizík, vyfarbí jednotlivé zariadenia v geografickom informačnom systéme podľa stupňa hroziaceho rizika. Tým ponúkne manažérom okamžite zrozumiteľný vizuálny prehľad o celkovom riziku.

Obrázok: Matica rizík (zdroj: YMS)

Simulovanie nápravných opatrení, ich dopadov a nákladov

Matica rizík však nekončí pri výpočte a farebnom označení jednotlivých stupňov veľkosti rizík. Jej najväčší prínos tkvie v tom, že naznačuje spôsob nutných nápravných opatrení na zníženie rizík. Systém spätnou analýzou závažnosti ohrození a ich dôsledkov navrhuje varianty nápravných opatrení, dokáže vopred odhadnúť ich dopad na zmenu rizika a vypočítať predpokladané náklady.

Obrázok: Nastavenie modulu rizika (zdroj: YMS)

YPipe dokáže automaticky skombinovať a objektívne posúdiť všetky odhady, ktoré manažér musí pri rozhodovaní o riešení konkrétneho rizika spraviť. V prvom rade navrhne možné varianty nápravných opatrení a odhadne úroveň zníženia rizika po ich prijatí. V ďalšom kroku vypočíta potrebné zdroje a dopady opatrenia na technológie i okolie. Ak je to relevantné, vypočíta aj to, ako riešenie jedného problému ovplyvní iné súvisiace problémy. Tieto prepočty sa dajú v systéme nakonfigurovať pre všetky dostupné opatrenia, a preto firma vopred vie, na čo sa treba pripraviť. Navyše, ak sa dáta zo všetkých prijatých opatrení a s tým spojené zmeny technických parametrov okamžite ukladajú do systému, tak sú ihneď dostupné pri ďalších prepočtoch a zaisťujú neustálu aktuálnosť výsledkov systému.  Manažér zodpovedný za riadenie rizika sa tak vie spoľahnúť na to, že vždy rozhoduje pomocou všetkých dostupných technických dát, a teda na základe skutočného stavu technických zariadení.

(c) energia (text pripravený v odbornej spolupráci so spoločnosťou YMS)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.