Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sipky minulost buducnost - freedigitalphotos
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
13. novembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

IEA: Digitálne technológie zásadne zmenia energetiku

Digitálne technológie v nadchádzajúcich dekádach transformujú svetový energetický systém, ktorý sa stane viac prepojeným, spoľahlivým a udržateľným. Bude to mať zásadný a trvalý dopad na dopyt aj ponuku energie, potvrdila Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojej novej správe.

„Naša analýza ukazuje ako digitalizácia môže transformovať energetické systémy, preto tvorcovia politík musia konať už dnes,“ uviedol výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol.

Agentúra sa prvýkrát komplexne zaoberala vzájomnými vzťahmi medzi digitalizáciou a energetikou. S rozvojom prepojených zariadení v domácnostiach, cez automatické priemyselné výrobné procesy a inteligentnú mobilitu, digitálne technológie čoraz viac menia to ako, kde a kedy energiu vyrábame i spotrebúvame.

„Digitalizácia maže hranice medzi ponukou a dopytom,“ poznamenal šéf IEA. „Sektor elektroenergetiky a smart siete sú v jadre transformácie, ale v konečnom dôsledku budú zasiahnuté všetky sektory na strane ponuky a dopytu – domácnosti, doprava a priemysel,“ dodal Birol.

Kvantum dát a zariadení

Internet dnes využíva viac než 3,5 miliardy ľudí, čo je takmer polovica svetovej populácie. Približne 54 % domácností má dnes doma prístup na internet. Zároveň je v prevádzke približne 7,7 miliardy predplatených služieb mobilných operátorov, čo je viac než celkový počet ľudí na planéte.

Na internet sa pripájajú hodinky, domáce spotrebiče aj autá, čím sa stávajú súčasťou „Internetu vecí“ (Internet of Things, IoT) a prispievajú tak ku komunikácii v oblasti služieb zdravotnej starostlivosti, inteligentných elektrizačných sústav, sledovania, domácej automatizácie i smart dopravy. Odhaduje sa, že počet zariadení zapojených do IoT vzrastie z 8,4 miliardy v tomto roku až na 20 miliárd v roku 2020.

Zmeny sú tak zásadné, že digitalizácia nutne mení všetky odvetvia, spôsoby výroby a poskytovania služieb aj interakciu so zákazníkmi. Masívny objem dát, všadeprítomná konektivita, rýchly pokrok v umelej inteligencii a učiacich sa strojoch umožňujú nové aplikácie a biznis modely naprieč energetikou.

Viac než 1 miliarda domácností a 11 miliárd inteligentných spotrebičov by sa mohli do roku 2040 podieľať na prepojených systémoch elektriny. Domácnosti by mohli upraviť to, kedy a ako odoberajú elektrinu zo siete. Opatrenia na strane dopytu, či už v oblasti budov, priemyslu alebo dopravy, by mohli poskytnúť asi 185 GW flexibility a ušetriť asi 270 miliárd dolárov, ktoré je treba investovať do novej eletrizačnej infraštruktúry.

S pomocou inteligentných termostatov, osvetlenia a ďalších digitálnych nástrojov by sa spotreba energie v budovách mohla znížiť o 10 % len tým, že by sa na základe dát v reálnom čase zlepšila prevádzková efektívnosť.

Investície energetikov rastú

Sektor energetiky bol aj v minulosti jedným z pionierov digitalizácie. Už v 70. rokoch minulého storočia začali elektroenergetici využívať digitálne technológie na zlepšenie manažmentu sústavy a prevádzky. Taktiež ropné a plynárenské firmy ich začali využívať pri rozhodovaní o prieskumných a výrobných aktívach.

Od roku 2014 rastú globálne investície do digitálnej elektrickej infraštruktúry a softvéru ročne o 20 % a vlani dosiahli 47 miliárd amerických dolárov.

Zdroj: IEA

K transformácii dochádza aj v tom, ako sa produkuje energia – z inteligentných ropných polí, cez prepojené sústavy a čoraz viac z obnoviteľných zdrojov. Digitálne technológie pomáhajú integrovať väčší podiel variabilných OZE do sústavy tým, že lepšie spájajú spotrebu s aktuálnymi dodávkami zo zdrojov vyrábajúcich elektrinu zo slnka či vetra.

V prípade elektriny môžu digitálne dáta a analýzy znížiť náklady systému najmenej štyrmi spôsobmi: znížením nákladov na prevádzku a údržbu; zlepšením účinnosti výroby v elektrárňach a efektívnosti sústavy; zredukovaním neplánovaných výpadkov a odstávok; a predĺžením prevádzkovej životnosti aktív. Zníženie týchto nákladov by sa podľa IEA mohli viesť k nižším cenám elektriny aj pre koncových odberateľov.

Zdroj: IEA

Kybernetické riziká

Súčasne s týmito príležitosťami ale digitalizácia prináša nové riziká pre bezpečnosť a súkromie, narúša fungovanie trhov, firiem a zamestnanosť. Zatiaľ čo rast „Internetu vecí“ môže predznamenať značné prísnosy z pohľadu energetickej efektívnosti domácnostiam a priemyselu, zároveň zvyšuje rozsah cieľov pre kybernetické útoky. Dosiaľ mali tieto útoky len obmedzený dopad, ale postupne sú čoraz lacnejšie a ľahšie zorganizovateľné.

IEA poukázala na niekoľko nedávnych incidentov. Vírus Shamoon 1 už v roku 2012 zničil viac než 30 000 počítačov v štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco. Dva rozsiahle útoky sa zaznamenali u našich susedov – na Ukrajine. V roku 2015 šlo o prvý kybernetický útok zameraný špecificky proti elektrizačnej sústave. V decembri 2016 sa malvér Industroyer snažil dostať do kontrolných systémov kritickej infraštruktúry.

„Úplná prevencia kyber útokov je nemožná, ale ich dopad je možné limitovať, ak sa krajiny a firmy dobre pripravia,“ uviedla IEA. „Digitálnu odolnosť je treba zahrnúť už do technologického výskumu a vývoja a začleniť aj do politických a trhových rámcov.“

Pre lepšie pochopenie a riešenie tohto rýchlo sa vyvíjajúceho sa prostredia, IEA uvádza 10 všeobecných odporúčaní, ktoré je potrebné zohľadniť v národných kontextoch. Kritické pri riadení digitálne vylepšeného energetického systému budú solídna politika a dizajn trhu.

O novej ére v energetike na pozadí digitalizácie sa viac dočítate tu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.