Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Holjenčík - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Holjenčík
29. júla 2013 Ostatné od Energia.skSITA

G-komponent už zaujal i Brusel

„Vážený pán Holjenčík,

Boli sme informovaní, že 4. júla 2013 publikoval váš úrad na pripomienkovanie návrh Vyhlášky o cenovej regulácii v elektroenergetike. Vo vašom návrhu Vyhlášky sa predpokladá, že všetci výrobcovia elektriny pripojení do prenosových alebo distribučných sietí na Slovensku, budú povinní platiť sieťový poplatok v hodnote 30 % svojej rezervovanej kapacity (G-komponent), zatiaľ čo inde v regióne strednej a východnej Európy sa G-komponent neuplatňuje.

Objavujú sa obavy, že  vami zamýšľané zavedenie G-komponentu na Slovensku spôsobí trhovú deformáciu, znevýhodnenie výrobcov, spomalenie integrácie trhu a okrem toho nie je v súlade s článkom 2 Nariadenia  Komisie (EÚ) č. 838/2010 z 23. septembra 2010, ktorý ustanovuje inštrukcie týkajúce sa kompenzačného mechanizmu medzi prevádzkovateľmi prenosových sústav a regulačného prístupu k prenosovým poplatkom.

Z tohto dôvodu by som uvítal, ak by ste mi poskytli ďalšie informácie o vašom návrhu Vyhlášky.  Zvlášť by ma zaujímali vaše odpovede na nasledovné otázky:

  • Ako koordinujete zavedenie G-komponentu s vašimi susednými krajinami v regióne strednej a východnej Európy?
  • Akú metodiku ste použili pre nastavenie G-komponentu a čím je jeho zavedenie odôvodnené? Aké stanoviská ste dostali v rámci verejného pripomienkovania a ako zabezpečíte, že doručené pripomienky budú vhodne zakomponované do finálneho znenia?
  • Budú všetky typy zdrojov platiť rovnaký ročný sieťový poplatok bez ohľadu na ich veľkosť, palivo alebo pripojovaciu napäťovú úroveň do prenosovej alebo distribučnej sústavy?
  • Zahŕňa G-komponent poplatky týkajúce sa systémových služieb alebo systémových strát?
  • Bude hodnota priemerných sieťových poplatkov platených výrobcami v rozpätí od 0 do 0,5 EUR/MWh, ako požaduje článok 2 Nariadenia Komisie (EÚ) č. 838/2010?
  • Kedy predpokladáte schválenie návrhu Vyhlášky a odkedy sa bude G-komponent uplatňovať?

Ako si dobre uvedomujete, vytváranie vnútorného energetického trhu, založeného na konkurencii prostredníctvom voľného prístupu na trh, a nediskriminačné správanie všetkých strán sú základnými princípmi tretieho energetického balíka. Balík posilňuje nezávislosť a právomoci národných energetických regulátorov, umožňuje im lepšie dohliadať na trh s elektrinou a zabezpečovať, aby všetci účastníci trhu konali v súlade s pravidlami.

Nie je potrebné zdôrazňovať, že ak regulátori využívajú svoje kompetencie, musia tak robiť náležite oprávneným, odôvodneným, primeraným a nediskriminačným spôsobom. Odpovede na vyššie spomenuté otázky prispejú k zaručeniu o dodržiavaní týchto princípov.

Ďakujeme za vašu spoluprácu a tešíme sa na vaše odpovede zaslané do konca júla 2013. Pre akékoľvek ďalšie otázky sme vám k dispozícii.

S úctou,

Klaus-Dieter Borchardt

Na vedomie: Alberto Potoschnig, riaditeľ Agentúry pre spoluprácu regulátorov v energetike (ACER)“

Preklad: energia.sk

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.