Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teryho chata - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Téryho chata. Foto: TASR/Oliver Ondráš
26. septembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ekologizácia tatranských chát pokračuje, elektrinu vyrábajú zo slnka a vody

Tatranské vysokohorské chaty najčastejšie využívajú ako zdroj elektrickej energie dieselový agregát. Na Chate pri Zelenom plese elektrickú energiu zabezpečuje obnovená malá vodná elektráreň, Téryho chata, Zbojnícka chata a Chata pod Rysmi získavajú elektrinu zo slnka.

Fotovoltaický projekt pre Téryho chatu (2.015 m n. m.) začal v roku 2009. Na najvyššie položenej chate s celoročnou prevádzkou pribudlo 30 nových fotovoltaických panelov s inštalovaným výkonom 9 kWp. Grid off systém, ktorý pokrýva energiu potrebnú pre osvetlenie, nabíjačky a spotrebiče na chate ročne usporí 6 ton emisií CO2.

Téryho chata. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Zaujímavosti o Téryho chate
Téryho chata (ľudovo nazývaná Terynka) je najvyššie položená celoročne otvorená horská chata vo Vysokých Tatrách. Leží pri Piatich Spišských plesách v Malej Studenej doline, nad skalnou stenou, odkiaľ pomyselne stráži túto dolinu. Bola postavená roku 1899.

Po Téryho chate začala elektrinu zo slnka vyrábať aj Zbojnícka chata (1.960 m n. m.) vo Veľkej Studenej doline. Osadením nových fotovoltaických panelov na Téryho chate si polepšila aj Zbojníčka. Sem bolo presunutých 18 pôvodných panelov. Inštalovaný výkon 1,2 kW ročne umožňuje úsporu 1,5 tony CO2 a zatiaľ postačujú potrebám chaty (priemerná ročná výroba 5 MWh).

Zaujímavosti o Zbojníckej chate

Zbojnícka chata (prezývaná aj Zbojníčka) vznikla v roku 1907 ako poľovnícka chata. Pôvodne jednoizbovú kamennú stavbu čiastočne prestavali a po troch rokoch ju sprístupnili verejnosti. Pre jej chladný a vlhký interiér ju poľskí horolezci nazvali „márnica“. V roku 1924 dostala chata pomenovanie „Zbojnícka chata“.

Zbojnícka chata. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Chata pri Zelenom plese (1.551 m n. m.) je tretím projektom Slovenských elektrární v rámci ekologizácie vysokohorských chát. Projekt revitalizácie malej vodnej elektrárne pri tejto chate navrhla a vo voľnom čase vlastnoručne zrealizovala  v rokoch 2011 a 2012 skupina zamestnancov spoločnosti. Tatranská chata,  ktorá nie je zapojená do rozvodnej sústavy a pôvodne využívala  iba dieselový generátor, už rok spotrebováva čistú elektrinu vyrobenú špeciálnou turbínou Banki. V tomto roku  projekt pokračoval inštaláciou druhej turbíny, ktorá umožní využitie nárazových zvýšených prietokov aj pri topení snehu. Spolu obidve turbíny pri priemernej ročnej výrobe 13 MWh zvyšujú objem ušetrených emisií CO2 až na 15 ton ročne. Navyše popri zvýšenom komforte pre užívateľov chaty sa výrazne zvýšila spoľahlivosť napájania stanice mobilného operátora, dostupnosť a kvalita signálu, ktorý v kritických situáciách doslova pomáha zachraňovať ľudské životy.

Chata pri Zelenom plese. Foto: Lenka Illiťová/energia.sk

Slovenské elektrárne budú pokračovať v spolupráci na ekologizácii Chaty pri Zelenom plese výmenou dieselagregátu staršej konštrukcie za moderný ekologický typ, ktorý chata  bude používať v období zamŕzania hladiny vody a na krátkodobé napájanie najsilnejších spotrebičov.

Zaujímavosti o Chate pri Zelenom plese
Chata pri Zelenom plese ( známa ako Brnčalova chata alebo Brnčalka) je pre mnohých návštevníkov Vysokých Tatier najobľúbenejšou chatou. Leží v prostredí na konci Doliny Zeleného plesa. V roku 1950 premenovali Fridrichovu chatu na Brnčalovu chatu na pamiatku Alberta Brnčala, vtedajšieho predsedu Slovenského horolezeckého zväzu, ktorý v tom roku zahynul pri zostupe z Jastrabej veže.

Včera otvorili zrekonštruovanú Chatu pod Rysmi

Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok James po troch rokoch rekonštrukcie včera slávnostne otvorili zrekonštruovanú Chatu pod Rysmi. Rekonštrukcia prebieha od začiatku leta 2010. Lavíny na Chatu pod Rysmi padali najčastejšie z Ťažkého štítu.

Rekonštrukcia Chaty pod Rysmi. Foto: TASR/Milan Kapusta

Obnova najvyššie položenej turistickej chaty vo Vysokých Tatrách stála 600.000 eur, z čoho takmer 260.000 eur predstavoval príspevok od štátu. Zvyšok sú prostriedky majiteľov chaty, sponzorské príspevky ako i dary návštevníkov a turistov. Chata má úplne nový vzhľad – kamenné múry nahradil titánovo-zinkový plášť, v konštrukcii strechy je neprehliadnuteľný protilavínový štít z betónovej konštrukcie. Lavína by mala tak v budúcnosti preletieť ponad chatu a čo najmenej ju poškodiť. Interiér chaty sa rekonštrukciou mierne zväčšil a pribudla kachľová pec. Typické červené okenice sú aj na novej zrekonštruovanej chate.

V rámci generálnej rekonštrukcie získala chata 10 nových fotovoltaických panelov. Priemerná ročná výroba 3MWh ročne usporí  1 tonu CO2.

Zaujímavosti o Chate pod Rysmi
Chata pod Rysmi je najvyššie položenou (2250 m n. m.) a najmladšou tatranskou chatou , ktorá bola postavená v roku 1933. Tohto roku si pripomína svoje 80. výročie existencie. Je situovaná v suťovisku pod sedlom Váha v rovnomennej dolinke, ktorá je súčasťou kotliny Žabích plies v uzávere Mengusovskej doliny. Vďaka tejto polohe bola niekoľkokrát zničená kamennými i snehovými lavínami. V prevádzke je len v letnej sezóny od 16.6. do 31.10.

Slovenské elektrárne do inštalovania slnečných či malých vodných elektrární na vysokohorských chatách investovali 110.000 eur. „Program Energia pre prírodu sa za sedem rokov stal prirodzenou súčasťou nášho pôsobenia na Slovensku. Tešíme sa z úspechov vo všetkých oblastiach pôsobenia – od ekologizácie chát, revitalizácie chodníkov až po záchranu vzácnych živočíšnych druhov“ uviedol riaditeľ externých vzťahov Slovenských elektrární Michele Bologna.

Predseda Klubu slovenských turistov Peter Perhala konštatoval, že celková úspora 25,5 ton emisií CO2 ročne nie je síce ohromujúce číslo, pre krehký vysokohorský ekosystém je to významné zníženie zaťaženia spôsobeného prevádzkou chát. „Ďalšími benefitmi sú zvýšenie komfortu a bezpečnosti personálu a návštevníkov chát, ako aj zlepšenie podmienok pre prácu horských záchranárov.“

Program Energia pre prírodu bude pokračovať aj v ďalších rokoch

Slovenské elektrárne, Správa TANAPu a  Klub slovenských turistov potvrdili 24.9.2013 v Starom Smokovci rozvoj spolupráce podpisom Memoránd. V  rámci projektu Zachovania biodiverzity partneri doteraz vrátili do Tatier viac ako 1.500 jedincov rôznych ohrozených zvieracích druhov.

Podpis Memoránd v Starom Smokovci medzi Slovenskými elektrárňami, Správou TANAPu a  Klubom slovenských turistov. Foto: Lenka Illiťová/energia.sk

V rámci aktivít na podporu biodiverzity partneri spoločne pokračujú v záchrane najvzácnejších druhov živočíchov v Tatranskom národnom parku. Naďalej prebieha monitoring kamzíka, svišťa, dravcov a vzácnych šeliem v Tatrách.

V tomto roku predstavili verejnosti aj projekt monitorovania orla krikľavého na jeho ceste do zimoviska v juhovýchodnej Afrike. od polovice augusta 2013 má na tele miniatúrnu solárnu vysielačku. Na stránkach energiaprekrajinu.skwww.spravatanap.sk môže verejnosť každodenne sledovať jeho polohu na ceste do zimoviska, ako aj cestu spať na hniezdisko v apríli 2014.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.