V Poľsku otvorili najväčšiu CNG stanicu v krajine

V poľskom meste Sosnowiec blízko Katovíc sprevádzkovali najväčšiu plniacu stanicu na stlačený zemný plyn (CNG) v Poľsku. Ide o tzv. materskú stanicu, ktorá okrem osobných a nákladných áut dokáže rýchlo naplniť aj kontajner s kapacitou 5200 metrov kubických, ktorý je umiestnený na vozidle na prepravu ťažkých nákladov a je tak mobilnou zásobárňou CNG.

CNG stanicu postavila spoločnosť Cylinders Holding zo strojárenskej skupiny Vítkovice Machinery Group. „Stanica slúži jednak pre rozvoz plynu do ďalších plničiek CNG, tak aj pre priemysel i domácnosti. Navyše je operatívnym záložným zdrojom energie napríklad pre nemocnice,“ uviedol vlastník skupiny Jan Světlík.

Plnička sa nachádza v areáli spoločnosti Vítkovice Milmet zo skupiny Cylinders Holding, táto spoločnosť ju bude aj prevádzkovať. Firma počíta s tým, že stanica bude plniť autobusy alebo vysokokapacitné kontajnery, ale tiež vozidlá pre odvoz komunálneho odpadu a súkromné osobné autá. „Plyn z Milmetu je už dnes dodávaný spoločnosti MPC Poland Tychy, ktorá prevádzkuje autobusovú dopravu,“ uviedla hovorkyňa Eva Kijonková.

Stanica má podľa nej doteraz najvýkonnejšiu technológiu so zhruba štvornásobne vyššou kapacitou kompresoru oproti bežným plniacim staniciam. „Kapacita kompresoru (1000 kubíkov za hodinu) umožňuje do hodiny naplniť 50 osobných áut typu Škoda Octavia alebo štyri autobusy,“ dodala. Obrovský kontajner, ktorého plnenie podľa neho zaberie iným staniciam až tri dni, dokáže plnička v Sosnowci naplniť za štyri hodiny.

ČTK, energia.sk

Odborní partneri