Ukrajina vlani znížila spotrebu plynu o 21 %

Ukrajina vlani znížila spotrebu zemného plynu o 21 % na 33,7 mld. kubických metrov. Odrážalo to ekonomický pokles a prerušenie dodávok plynu pre separatistické územia na východe krajiny. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo energetiky.

Ukrajinský priemysel, ktorého produkcia klesla za prvých 11 mesiacov roka o 14,4 %, znížil spotrebu plynu o 19 % na 11,4 mld. kubíkov. Domácnosti obmedzili odber o 23 % na 12,2 mld. metrov kubických, uvádzajú údaje podľa agentúry Reuters.

Ukrajina mala na začiatku tohto týždňa v podzemných zásobníkoch zhruba 12,8 miliárd kubíkov plynu. Podľa ministerstva tento objem vystačí na pokrytie zimných dodávok pre domácu potrebu i na zabezpečenie stabilného tranzitu plynu z Ruska do krajín Európskej únie.

Dovoz plynu z EÚ a Ukrajinu vlani stúpol dvojnásobne na 10,3 miliárd metrov kubických. Nákup plynu z Ruska naopak Kyjev prudko obmedzil na 6,1 miliardy zo 4,5 miliárd kubíkov v roku 2014. Zvyšok svojej spotreby je krajina schopná uspokojiť z vlastných zdrojov.

Ukrajinská vláda, ktorej vzťahy s Moskvou sú po predvlaňajšej ruskej anexii Krymu a povstaní separatistov na východe Ukrajiny napäté, výrazne zvyšuje nákupy plynu na európskom trhu. Závislosť na dodávkach z Ruska sa naopak chystá ďalej znižovať. Rusko koncom novembra prerušilo dodávky plynu na Ukrajinu, kým Kyjev za ďalšiu surovinu nezaplatí vopred; Ukrajina potom dala najavo, že sa bez dodávok z Ruska obíde.

ČTK, energia.sk

Odborní partneri