Ťažba ropy vo Venezuele je najnižšia za takmer tri desaťročia

Ťažba ropy vo Venezuele v októbri klesla pod dva milóny barelov denne. Dostala sa tak na najnižšiu úroveň za takmer tri desaťročia. Vyplýva to podľa agentúry Reuters z údajov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Pokles ťažby ropy prichádza v dobe, kedy sa venezuelská ekonomika nachádza v kríze a kedy má venezuelská vláda problémy so splácaním zahraničného dlhu. Podľa OPEC sa venezuelská ťažba v októbri znížila na 1,955 milióna barelov ropy denne z 2,085 milióna barelov denne v septembri. Z údajov venezuelského ministerstva ropného priemyslu pritom vyplýva, že naposledy sa produkcia ropy nachádzala pod dvoma miliónmi barelov denne v roku 1989.

Venezuelská štátna ropná spoločnosť PDVSA predstavuje dôležitý zdroj príjmov vlády neobľúbeného prezidenta Nicolása Madura. Firma však bola ťažko zasiahnutá poklesom cien ropy, prevádzkovými problémami a vnútornou korupciou, píše agentúra Reuters.

Odborník na latinskoamerický ropný priemysel Francisco Monaldi označil októbrový pokles ťažby suroviny vo Venezuele za „skutočne mimoriadny“. Predpovedal navyše, že situácia sa bude ďalej zhoršovať. V budúcom roku by podľa neho ťažba mohla klesnúť o ďalších desať percent.

ČTK, energia.sk

Odborní partneri