Srbsko má záujem o ruský plyn z Turk Streamu

Ak sa podarí vybudovať plynárenské prepojenie medzi Srbskom a Bulharskom, Belehrad by mohol dovážať ruský plyn z Turecka.

Srbský premiér Aleksandar Vučić tento týždeň na konferencii v Pekingu uviedol, že Belehrad má záujem o ruský plyn, ktorý by mal do Európy tiecť prostredníctvom nového plynovodu Turk Stream.

„Potrebujeme postaviť interkonektor medzi Srbskom a Bulharskom, aby sme mohli získať plyn po tom, čo Rusko vybuduje plynovod do Turecka,“ píše sa v stanovisku vydanom úradom vlády.

Srbsko dnes z Ruska dováža viac ako 80 % zemného plynu, ktorý spotrebuje. V roku 2016 mu Gazprom Export dodal 1,75 miliardy m3 plynu, pričom tranzit prebieha cez územie Ukrajiny a Maďarska. Zvyšok spotreby pokrýva krajina z vlastných zdrojov plynu.

Gazprom už začal stavať podmorskú časť potrubí nového plynovodu. Prvé potrubie Turk Streamu popod Čierne more s kapacitou 15,75 miliárd m3 plynu má zásobovať turecký trh a nahradiť dnešný tranzit cez krajiny západného Balkánu. Dokončiť sa má do konca roka 2019. Druhé potrubie s rovnakou kapacitou by malo slúžiť pre potreby európskych krajín.

Ak chce z neho Srbsko získať plyn, musí sprevádzkovať prepojenie svojej plynárenskej siete s Bulharskom. Podľa memoranda o porozumení z januára 2017 sa dĺžka interkonektoru odhaduje na 150 kilometrov.

© energia.sk

Odborní partneri