Ruský koncern Novatek začal skvapalňovať plyn na polostrove Jamal

Moskva 5. decembra (TASR) - Súkromný ruský plynárenský koncern Novatek uviedol do prevádzky zariadenie na skvapalňovanie zemného plynu na polostrove Jamal. Prvá z jeho troch liniek v Sabatte už funguje. V utorok o tom informoval Novatek v Moskve. V piatok (8.12.) bude tanker Christoph de Margerie plne naložený skvapalneným plynom (LNG). Nákladný tanker je súčasne aj ľadoborcom. Prvá jeho dodávka bude smerovať do Číny.

Rusko chce zariadením v Sabatte dosiahnuť 4,2-% podiel na svetovom trhu s LNG. Novatek investoval s čínskymi a francúzskymi partnermi do sprístupnenia ložiska plynu a vybudovania zariadenia na jeho skvapalňovanie 25,3 miliardy eur. Ročne by mal Novatek produkovať 16,5 milióna ton LNG.

V meste na severe žije 30.000 ľudí. Má elektráreň, prístav a medzinárodné letisko. Skvapalnený plyn sa bude dopravovať zákazníkom po celom svete 15 tankermi, ktoré si budú na začiatku cesty raziť zamrznutými polárnymi morami. Väčšinu tankerov bude treba ešte vyrobiť. Prvý dodali juhokórejské lodenice.

Na polostrove sa nachádzajú obrovské zásoby zemného plynu. Podľa geológov sa ho tam nachádza 55 triliónov kubických metrov.

Copyright © TASR 2017

Odborní partneri