Produkciu ropy nad 10 mil. bpd by USA mali dosiahnuť skôr, než sa čakalo

New York 10. januára (TASR) - Produkcia ropy v USA by mala hranicu 10 miliónov barelov denne (bpd) prekonať už na budúci mesiac. To znamená, že rekordnú úroveň dosiahnu Spojené štáty o niekoľko mesiacov skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Uviedol to v najnovšej správe americký Federálny úrad pre energetiku (EIA).

Podľa úradu by produkcia ropy mala v 1. kvartáli tohto roka dosiahnuť v priemere 10,04 milióna bpd (1 barel = 159 litrov). Pôvodne sa očakávalo, že 10-miliónovú úroveň produkcie presiahnu USA najskôr vo 4. štvrťroku.

Navyše, ako uviedol analytik EIA Tim Hess, čo sa týka jednotlivých mesiacov, už za február sa očakáva priemerná produkcia nad 10 miliónov barelov denne. Stane sa tak prvýkrát od novembra 1970, keď ťažba dosiahla rovnako 10,04 milióna barelov denne.

Odvtedy ťažba v USA neustále klesala a krajina zvyšovala dovoz ropy zo zahraničia. Všetko sa zmenilo v minulých rokoch nástupom nových technológií, ktoré umožnili ťažiť ropu z bridlíc. Napriek tomu sa nečakalo, že objem ťažby nad 10 miliónov bpd dosiahnu USA už na začiatku tohto roka.

Iba Rusko a Saudská Arábia dokázali vyťažiť viac. Ich maximálna produkcia dosiahla v minulých rokoch v prípade Ruska vyše 11 miliónov barelov denne a v prípade Saudskej Arábie okolo 10,7 milióna bpd.

Podľa EIA bude pritom ťažba v USA rásť aj naďalej. Hranicu 11 miliónov bpd by Spojené štáty mali prekonať na budúci rok, niekedy ku koncu roka. Priemerná produkcia v roku 2019 by mala predstavovať 10,85 milióna bpd, dodal EIA v prvom odhade vývoja produkcie ropy pre budúci rok.

Copyright © TASR 2018

Odborní partneri