Príliš nízka cena a krátkodobosť kontraktov pri LNG je dvojsečná zbraň

Tvrdé dohodovanie o nižšej cene plynu a snaha o krátkodobé kontrakty pri LNG sa kupujúcim nemusí vyplatiť, varujú niektorí odborníci. Podmienky na trhu sa totiž menia. Ak LNG terminály nebudú mať istotu dlhodobých príjmov, nebudú investovať do ďalších exportných kapacít.

Odborníci z oblasti plynárenstva varujú kupujúcich, aby nekládli prílišný dôraz na zľavy a krátkodobosť zmlúv pri nákupe skvapalneného zemného plynu (LNG), uviedla agentúra Bloomberg. Ak si totiž v nasledujúcom roku nezaistia dostatok dlhodobých zmlúv, ktoré by podporili rentabilnosť zvyšovania exportných terminálov, už o pár rokov nebude na trhu dostatočná ponuka. To by mohlo následne viesť k nárastu ceny.

„Do konca roka 2018 si ľudia uvedomia, že sa musia rozhodnúť,“ uviedol v rozhovore pre Bloomberg Greg Vesey, šéf spoločnosti Liquefied Natural Gas Ltd., ktorá je developerom terminálov pre skvapalňovanie a vývoz plynu.

Kvôli nízkym cenám nepríklad nedávno zrušili projekt nového komplexu na vývoz plynu v Kanade. Problémy so zabezpečením kontraktov má tiež ďalší projekt v americkom štáte Louisiana.

Pri výstavbe nového terminálu je podľa odborníkov potrebné, aby bol podložený dlhodobým, 20-ročným kontraktom. To si už niektoré firmy napríklad v Ázii začínajú uvedomovať. Väčšina ale stále požaduje platnosť zmlúv o dodávkach plynu len na 3 až 7 rokov. Navyše dodávatelia LNG sú v tvrdej svetovej konkurencii ochotní uzavrieť zmluvy aj pri nízkych cenách dúfajúc, že v ďalších kontraktoch budú vyššie.

Producenti plynu od Austrálie po USA v posledných rokoch tak zaplavili trh svojimi dodávkami, že podľa analytikov sa dopyt ponuke vyrovná asi až po roku 2020.

© energia.sk

Odborní partneri