Parlament Ukrajiny súhlasil, aby vláda mohla vyhlásiť v energetike stav núdze

Kyjev 4. júla (TASR) - Ukrajinský parlament dnes v prvom čítaní schválil návrh zákona, ktorý umožní vláde zvýšiť kontrolu nad energetickým sektorom po tom, ako Rusko v polovici júna zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu. Parlament okrem toho podporil aj návrh zákona, ktorý umožní vznik konzorcií s európskymi alebo americkými firmami na prevádzku ukrajinského systému plynovodov a zariadení na skladovanie plynu. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Rusko sa nám snaží utiahnuť toľko skrutiek, koľko je len možné," povedal poslancom ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, ktorý ich vyzval, aby vláde umožnili vyhlásiť v energetike "stav núdze". Ako dodal, (Rusko) vyhlásilo Ukrajine plynovú vojnu a krajina je na pokraji energetického kolapsu. Rusko, ktoré je hlavným dodávateľom plynu pre Ukrajinu, zastavilo 16. júna dodávky komodity do tejto krajiny po tom, ako sa Kyjev a Moskva nedohodli na splatení dlhu za predchádzajúce dodávky plynu.

Ukrajinský parlament najskôr vo štvrtok (3.7.) návrhy vlády v energetickej oblasti zamietol. Neskôr však diskusiu obnovil a dnes po výzve predsedu parlamentu Oleksandra Turčynova spomínané návrhy schválil. Turčynov varoval, že bez súhlasu parlamentu sa môžu milióny ľudí ocitnúť v zimných mesiacoch bez dodávok tepla.

Návrh zákona o "stave núdze" na energetickom trhu poskytne vláde právo určiť plynárenským firmám, komu by mali plyn dodať a v akej hodnote, bez ohľadu na uzatvorené kontrakty. Legislatíva sa má týkať súkromných firiem, ako aj štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz, ktorá je najväčším dovozcom plynu na Ukrajinu.

V súvislosti s prevádzkou systému plynovodov Jaceňuk upozornil, že spolupráca s európskymi či americkými spoločnosťami umožní modernizáciu sietí, ktorú Ukrajina nevyhnutne potrebuje. Niektorí poslanci vo štvrtok vyjadrili obavy z odvety Ruska, ak nebude mať rovnaký prístup k ukrajinskej sieti plynovodov ako európske a americké firmy. Moskva pôvodne ponúkala Ukrajine zľavu na dodávky plynu práve výmenou za vstup do jej plynovodnej siete. Hlasovanie v druhom čítaní je naplánované na koniec júla, prípadne začiatok augusta.

Copyright © TASR 2014

Odborní partneri