OPEC znížil produkciu ropy vo februári na 10-mesačné minimum

Londýn/Dubaj 28. februára (TASR) - Produkcia ropy členských štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) klesla vo februári na 10-mesačné minimum. Prispeli k tomu najmä Spojené arabské emiráty (SAE) a Líbya.

Produkcia ropy v rámci OPEC dosiahla vo februári 32,28 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov), uviedla agentúra Reuters v najnovšom prieskume. V porovnaní s objemom ťažby v januári to znamená pokles o 70.000 barelov denne. Februárový objem produkcie je zároveň najnižší od apríla minulého roka.

Čo sa týka plnenia dohody o obmedzovaní ťažby, OPEC ju momentálne plní na 149 %, uviedol v prieskume Reuters. Rozsah plnenia programu sa tak ešte zvýšil, keď v januári kartel dohodu plnil zhruba na 144 %. To znamená, že krajiny OPEC nepoľavujú v plnení programu napriek tomu, že ceny ropy vzrástli. "Aj naďalej máme pocit, že sme ešte nedosiahli to, k čomu sme sa zaviazali," povedal pre Reuters minister ropného priemyslu SAE Suhajl bin Muhammad Mazrúí. "Cena je jedna vec, rovnováha na trhu druhá a my potrebujeme docieliť práve rovnováhu na trhu," uviedol minister.

Najvýraznejšie znížili produkciu vo februári práve SAE, ktoré momentálne kartelu predsedajú a ktoré počas minulého roka v plnení programu oproti ostatným členom zaostávali. Na druhom mieste bola Líbya a ťažba klesla aj vo Venezuele, ktorá zápasí s ekonomickou krízou.

Naopak, objem ťažby na území dvoch najväčších producentov v rámci OPEC sa prakticky nemenil. Saudská Arábia udržala produkciu blízko 10 miliónov barelov denne a stabilnú produkciu si udržal aj druhý najväčší producent, ktorým je Irak. Krajina síce pre nepriaznivé počasie vyviezla menší objem ropy z južných oblastí, na druhej strane, zo severných lokalít vývoz zvýšila.

Copyright © TASR 2018

Odborní partneri