OPEC ďalej zvýšil ťažbu ropy, presahuje dohodnutý strop

Ťažba ropy v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa v júli ďalej zvýšila a presahuje dohodnutý strop aj očakávanú výšku svetového dopytu. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes OPEC zverejnil. Produkcia kartelu sa zvyšuje už tri mesiace, v júli to bolo v priemere o 173 000 barelov na 32,9 miliónov barelov denne.

Členovia OPEC-u sa pritom vlani v novembri dohodli, že ich ťažba neprekročí 32,5 milióna barelov denne. O rast ťažby sa zaslúžili hlavne Líbya a Nigéria, na ktoré sa dohoda o znížení produkcie nevzťahuje, a Saudská Arábia, ktorá je jej najväčším exportérom.

OPEC podľa prepočtov agentúry Reuters teraz plní svoje sľuby ohľadom zníženia ťažby z 86 percent, zatiaľ čo v júni to bolo 96 percent.

Čo sa týka rastu ťažby, OPEC poukazuje na to, že hospodárska expanzia vo svete dáva priestor na jej zvyšovanie. Globálny dopyt po svojej rope kartel na budúci rok odhaduje na 32,4 milióna barelov denne, zatiaľ čo minulý mesiac predpovedal o 220 000 barelov menej. K zvýšeniu dopytu podľa OPEC prispeje jednak nárast svetovej spotreby, jednak očakávané spomalenie rastu ponuky jej rivalov, čo platí najmä pre USA.

Tento rok v máji ropné veľmoci v karteli aj mimo neho predĺžili dohodu o obmedzovaní ťažby ropy o zhruba 1,8 milióna barelov denne až do marca budúceho roka.

ČTK, energia.sk

Odborní partneri