Oettinger nabáda EÚ a Ukrajinu, aby si naplnili zásobníky plynu

Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger včera (3.7.) v Berlíne vyzval Ukrajinu a Európsku úniu, aby si úplne naplnili podzemné zásobníky plynu, ak sa chcú v zime vyhnúť energetickému kolapsu. Uviedla to ruská agentúra ITAR-TASS, podľa ktorej to Oettinger povedal na ekonomickej konferencii usporiadanej Kresťanskodemokratickou úniou (CDU).

„Ak ukrajinské zásobníky plynu nebudú v nadchádzajúcich troch mesiacoch plné, potom bude aj Nemecku pri dlhšej zime chýbať plyn,“ prehlásil eurokomisár. Podľa agentúry dodal, že z tohto dôvodu je nutné nasledujúce týždne využiť k tomu, aby boli zásobníky na Ukrajine aj v krajinách EÚ úplne naplnené.

ITAR-TASS v tejto súvislosti pripomenul, že v stredu vo Varšave začali ďalšie trojstranné rokovania o cene plynu a podmienkach vyrovnania ukrajinského dlhu voči Rusku. Schôdzka ministrov energetiky Ruska a Ukrajiny s Oettingerom ale bola neúspešná, rovnako ako predošlé rozhovory, ktoré skončili bez výsledku šiestym kolom 16. júna v Kyjeve.

Ukrajinská agentúra Ukrinform napísala, že úradujúci premiér Arsenij Jaceňuk vo štvrtok dôrazne vyzval parlament, aby schválil zákonné opatrenia, ktoré by umožňovali vyhlásiť stav núdze v energetickom sektore. Vláda v takomto prípade mohla nariaďovať štátnym i súkromným plynárenským podnikom komu a za aké ceny majú dodávať plyn.

„Obraciam sa predovšetkým na koalíciu, ktorá musí podporovať ukrajinskú vládu, pretože vláda je vytvorená na koaličnom princípe. Ak nebudete podporovať vládne návrhy zákonov, v zime budete sedieť bez plynu...Chápete to?!“ naliehavo vyzval podľa agentúry poslancov.

ČTK, energia.sk

Odborní partneri