Nórsky ropný koncern Statoil sa vo 4. kvartáli vrátil k zisku

Oslo 7. februára (TASR) - Nórska ropná spoločnosť Statoil oznámila za 4. kvartál minulého roka návrat k zisku. Prispeli k tomu vyššie ceny ropy a zároveň rekordná produkcia v sledovanom období.

Statoil uviedol, že za 4. štvrťrok dosiahol čistý zisk 2,6 miliardy USD (2,11 miliardy eur), zatiaľ čo v rovnakom období predchádzajúceho roka zaznamenala firma stratu na úrovni 2,8 miliardy USD.

Upravený zisk dosiahol 3,96 miliardy USD. V rovnakom období predchádzajúceho roka tento zisk dosiahol okolo 1,7 miliardy USD. Upravený zisk po zdanení predstavoval 1,3 miliardy USD, pričom pred rokom evidovala firma stratu 40 miliónov USD.

Spoločnosť uviedla, že k výsledku prispeli vyššie ceny ropy a rekordná produkcia. Čiastočne sa však pod výsledok podpísalo aj zníženie nákladov na prieskum ložísk.

Statoil zároveň oznámil, že v tomto roku očakáva rast produkcie o 1 až 2 %, pričom tempo jej rastu by sa v ďalšom období malo zvyšovať. Okrem toho uviedol, že v roku 2018 predpokladá okolo 40 nových prieskumných vrtov a na prieskum plánuje vyčleniť 1,5 miliardy USD.

(1 EUR = 1,2329 USD)

Copyright © TASR 2018

Odborní partneri