Francúzsky ropný koncern Total zvýšil v roku 2017 zisk takmer o 40 %

Paríž 8. februára (TASR) - Francúzska ropná spoločnosť Total oznámila za minulý rok rast zisku takmer o 40 %, pod čo sa podpísali vyššie ceny ropy, zvýšenie produkcie a redukcia nákladov.

Total informoval, že čistý zisk dosiahol za minulý rok 8,6 miliardy USD (6,97 miliardy eur), čo oproti roku 2016 znamená rast o 39 %. Po úprave o jednorazové položky sa zisk zvýšil o 28 % na 10,6 miliardy USD. Prispelo k tomu zvýšenie produkcie, ktorá vzrástla oproti predchádzajúcemu roku takmer o 5 %.

Výsledky do veľkej miery vylepšil vývoj vo 4. kvartáli, v rámci ktorého sa upravený čistý zisk zvýšil takmer o pätinu na 2,9 miliardy USD. Spoločnosť tak prekonala očakávania analytikov, ktorí počítali s rastom zisku v priemere na 2,8 miliardy USD.

Total sa z nepriaznivej situácie spôsobenej dlhodobým poklesom cien ropy dostal skôr než mnohí jeho konkurenti. Prispelo k tomu aj výrazné znižovanie nákladov. Firme to neskôr umožnilo získať od rivalov zápasiacich s finančnými problémami viaceré lukratívne aktíva a v minulom roku oznámila nové projekty v oblasti ťažby ropy a plynu.

Tento rok firma plánuje akvizície zhruba za 2 miliardy USD. Zároveň dodala, že po troch rokoch zmrazenia programu prijímania nových zamestnancov sa chce postupne vrátiť k pôvodnému modelu. Zároveň bude pokračovať v doterajšej redukcii nákladov, pričom v roku 2018 plánuje ušetriť okolo 4 miliárd USD.

(1 EUR = 1,2338 USD)

Copyright © TASR 2018

Odborní partneri