Exxon údajne usiluje o povolenie na obnovu ťažby v Rusku

Americká ropná spoločnosť Exxon Mobil sa snaží od americkej vlády získať povolenie na obnovu ťažby v Čiernom mori so svojím ruským partnerom, štátnou firmou Rosnefť. Exxon musel ťažbu ukončiť v roku 2014 kvôli sankciám, ktoré USA zaviedli voči Rusku. Súčasný minister zahraničia USA do minulého roku Exxonu šéfoval.

O snahe získať povolenia na obnovu ťažby informovala agentúra AP s odvolaním na svoje zdroje. Hovorca Exxonu sa k informáciám zdrojov nechcel vyjadriť.

Žiadosť Exxonu posudzuje vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa. Isté je, že bude posudzovaná veľmi podrobne, pretože ide o firmu, ktorú 10 rokov viedol Rex Tillerson, súčasný minister zahraničia USA. V dobe, kedy firmu riadil, udržoval Tillerson s Ruskom priateľské vzťahy, vrátane vzťahov s prezidentom Vladimirom Putinem.

Exxon podľa zdroja AP ministerstvo financií požiadal o vyňatie zo sankcií už v roku 2015, kedy bol prezidentom Barack Obama. Firma zatiaľ dostala tri povolenia na obmedzenú administratívnu činnosť s firmou Rosnefť.

Hovorca amerického ministerstva zahraničia uviedol, že Tillerson sám seba vyňal na dobu dvoch rokov z účasti na akýchkoľvek záležitostiach týkajúcich sa Exxonu a nie je zapojený ani do žiadneho rozhodovania, ktoré sa Exxonu týkajú. Tillerson skončil vo funkcii generálneho riaditeľa Exxonu koncom minulého roku. Zhruba 20 rokov sa pozná s Putinom, ktorý Tillersonovi v roku 2013 udelil vyznamenanie.

Podľa sankcií zavedených po anexii ukrajinského Krymu v roku 2014 nesmú americké firmy okrem iného presúvať vyspelé technológie pre ťažbu z mora a bridlicových formácií. Na čiernej listine sa ocitol aj riaditeľ ruského partnera Exxonu.

Tillerson ešte ako šéf Exxonu s protiruskými sankciami nesúhlasil. V roku 2014 akcionárom povedal, že sankcie sú spravidla neúčinné a spôsobujú veľmi rozsiahle vedľajšie škody.

Exxon Mobil sa dohodol na spoločnom podniku s firmou Rosnefť v roku 2011. Protiruské sankcie už firmu stály stovky miliónov dolárov a v roku 2015 Exxon oznámil, že jeho možné straty spojené so spoločným podnikom s Rosneftom by mohli činiť až jednu miliardu dolárov. Ak by sankcie boli zrušené, Exxon by mohol pokračovať v prieskume a ťažbe v lukratívnych oblastiach v Čiernom mori, na Sibíri a v arktickej časti Ruska.

ČTK, energia.sk

Odborní partneri