Dovoz LNG do Japonska vzrástol na začiatku roka na 5-ročné maximum

Tokio 3. februára (TASR) - Dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) do Japonska dosiahol v prvom mesiaci tohto roka 5-ročné maximum. Analytici zároveň očakávajú, že tento trend bude pokračovať aj vo februári, keďže krajina, ktorá je najväčším dovozcom tejto komodity na svete, zaznamenáva nečakane mrazivé počasie.

Japonsko doviezlo v januári takmer 8,7 milióna ton LNG. Oproti decembru to predstavuje rast o 8 % a zároveň najvyšší objem minimálne od januára 2013.

Tento vývoj ešte viac zvyšuje tlak na regionálne spotové trhy. Aj Čína totiž zvyšuje dopyt po LNG, nakoľko potrebuje zabezpečiť vykurovanie miliónov domácností a dostatočný objem energie pre tisícky podnikov.

"Mrazivé počasie nás prekvapilo a zásoby LNG sú momentálne na veľmi nízkej úrovni," povedal pre Reuters zdroj z jednej z japonských energetických firiem. Podľa analytika zo spoločnosti IHS Markit Boseoka Jina bude vysoký dopyt po LNG pokračovať aj vo februári, keďže meteorológovia predpokladajú, že súčasné podmienky budú pretrvávať aj v nasledujúcich týždňoch. Situácia by sa podľa neho mala upokojiť v marci, keď okrem oteplenia sa očakáva zvýšenie dodávok energií z jadra.

Copyright © TASR 2018

Odborní partneri