ČR: Krajský súd potvrdil pokutu 40 miliónov korún pre RWE

Krajský súd v Brne dnes potvrdil pokutu 40 miliónov korún (asi 1,48 mil. eur) pre energetickú spoločnosť RWE Supply & Trading CZ, ktorú jej udelil Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) za zneužitie dominantnej pozície na trhu. Prípad sa tiahne viac než 10 rokov. Firma by ešte mohla podať sťažnosť na Najvyšší správny súd.

Dĺžkou prípadu dnes energetická firma tiež argumentovala. Podľa jej právneho zástupcu Pavla Dejla k tomu mal súd prihliadnuť. „Máme pocit, že takto drakonické pokuty za niekoľko desiatok miliónov korún by nemali byť ukladané po tak dlhej dobe, kedy súťažiteľ preukázal, že sa chová riadne,“ uviedol Dejl. Pokuta stanovená za hranicou desiatich rokov už podľa neho neplní účel, a represia tak vraj nemá žiadny zmysel.

Sudca David Raus pri odôvodnení pripustil, že v tomto bode bol asi najbližšie k tomu, aby žalobe vyhovel. Nakoniec tak ale neučinil.

Je možné, že prípad dneškom ešte neskončil, pretože firma môže podať tzv. kasačnú sťažnosť na Najvyšší správny sú. Časť prípadu o vine firmy má navyše stále na stole Ústavný súd.

Pôvodné rozhodnutie vydal ÚOHS už v roku 2006, kedy stanovil pokutu 240 miliónov korún. Súd rozhodol, že úrad správne postupov v jednej záležitosti z dvoch. RWE zvýhodňovala svojich regionálnych distribútorov oproti konkurencii, a to v období od novembra 2004 do augusta 2006.

Druhý delikt ale ÚOHS na súde neobhájil. RWE údajne odmietala konkurenčným distribútorom dodávať plyn do ktorejkoľvek z bilančných zón v ČR. Nepodarilo sa však dokázať, že by Pražská plynárenská alebo Juhočeská plynárenská, ktoré sú konkurentmi RWE, chceli do inej bilančnej zóny plyn dodávať. Súd tak zrušil aj pokutu. Prípadom sa zaoberal aj krajský súd, aj Najvyšší správny súd.

Vec sa potom vrátila znovu k ÚOHS. Pred dvoma rokmi ÚOHS firme pokutu znížil na 40 miliónov.

ČTK, energia.sk

Ďalšie tlačové správy


Komunikační partneri

Odborní partneri