Česká rafinérska sa dohodla s Mero na podmienkach prepravy ropy

Česká rafinérská, ktorá patrí petrochemickému holdingu Unipetrol, sa dohodla na podmienkach prepravy a skladovania ropy so štátnym správcom ropovodov Mero. ČTK o tom dnes informoval hovorca Unipetrolu Mikuláš Duda. Nová zmluva je platná od 1. januára 2016, spoločnosti budú ešte rokovať o výške prepravnej tarify. Generálny riaditeľ Unipetrolu Marek Świtajewski dnes uviedol, že zmluva je úspešným vyústením dlhých rokovaní, ktoré trvali od roku 2010. Bola uzavretá na dobu určitú.

„Dohoda, ktorej podpis zohľadňuje záujmy oboch zmluvných strán, je významným prvkom k posilneniu surovinovej bezpečnosti. Jasne vymedzuje podmienky spolupráce obidvoch spoločností pri dodávkach ropy do Českej republiky,“ uviedol dnes Świtajewski.

Duda uviedol, že obidve spoločnosti sa navyše zaviazali pokračovať v rokovaniach o novej prepravnej tarife tak, aby sa mohla uplatniť v priebehu tohto roka. Rokovania o nej by sa mali predĺžiť do 31. marca 2016.

Obidve firmy sa vlani dostali do sporu. Šéf Mero Stanislav Bruna v marci vyhlásil,  že poľský PKN Orlen, ktorý je vlastníkom Unipetrolu, by mohol spracovanie ropy v Česku zastaviť. PKN reagoval, že neplánuje ukončenie výroby a uzavretie rafinérií v Českej republike.

Česká rafinérská je jediným spracovateľom ropy a výrobcom ropných produktov v Česku. Prevádzkuje rafinériu v Litvínove a Kralupoch nad Vltavou. Ročná kapacita obidvoch českých rafinérií je dohromady zhruba 9 miliónov ton ropy.

Nakúpená ropa prúdi do ČR jednak ropovodom Družba z Ruskej federácie, jednak z talianskeho Terstu ropovodom TAL do nemeckého Vohburgu a odtiaľ ropovodom IKL do centrálneho tankoviska ropy v obci Nelahozeves neďaleko Kralúp nad Vltavou. Prostredníctvom ropovodu Družba sa ropa dopravuje do rafinérie v Litvínove, ropovodom IKL je zásobovaná rafinéria v Kralupoch nad Vltavou. Česká rafinérská preberá ropu na hranici areálu a po uskladnení ju čerpá na vlastné spracovanie.

Duda uviedol, že po nedávnom podpise dodatku zmluvy so spoločnosťou Transpetrol, ktorá prevádzkuje ropovod Družba na Slovensku, má teraz Unipetrol podmienky na prepravu ropy do Česka nastavené dlhodobo.

ČTK, energia.sk

Ďalšie tlačové správy


Odborní partneri