Ceny ropy mierne vzrástli, americká WTI sa obchoduje po 41 USD za barel

Ceny ropy po piatkových (13. 11.) teroristických útokoch v Paríži mierne vzrástli. Americká WTI sa obchoduje na úrovni okolo 41 USD (38,09 eura) za barel. Informovali o tom agentúry DPA a Bloomberg.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s decembrovým kontraktom sa dnes o 7.53 SEČ predával po 41 USD. To je o 26 centov viac ako v piatok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Počas piatka kontrakt oslabil o 1,01 USD a uzavrel na úrovni 40,74 USD za barel. Januárový kontrakt na severomorskú ropu Brent dnes ráno zdražel o 38 centov na 44,85 USD za barel.

Obchodníci už v nedeľu (15. 11.) predpovedali nárast cien čierneho zlata. Príčinou je vyostrenie konfliktu v Sýrii v dôsledku rozšírenia útokov Francúzska. To by mohlo znížiť ponuku na trhu. V piatok klesli ceny ropy na najnižšiu úroveň od konca augusta. Zásoby ropy v USA sa totiž zvýšili viac, než sa očakávalo, a tržby amerických maloobchodníkov vzrástli prekvapivo slabo.

Zatiaľ zostávajú reakcie finančných trhov na teroristické útoky v Paríži celkovo obmedzené. Experti počítajú len s malým vplyvom na globálnu ekonomiku. "Pokiaľ nie sú útoky v Paríži začiatkom pokračujúceho radu útokov, predpokladáme, že ich makroekonomický vplyv bude obmedzený a krátkodobý," uviedol analytik JP Morgan Malcolm Barr.

(1 EUR = 1,0764 USD)

Copyright © TASR 2015

Odborní partneri