Ceny ropy mierne klesli, cena Brentu sa pohybuje pod 62,70 USD/barel

Singapur 6. decembra (TASR) - Ceny ropy zaznamenali mierny pokles, keď trhy zareagovali na najnovšie údaje o vývoji na ropnom trhu v USA. Tie poukázali na iný vývoj, než aký očakávali analytici.

Americký ropný inštitút (API) v utorok (5.12.) neskoro večer zverejnil svoje odhady, na základe ktorých síce ropné zásoby v USA v minulom týždni zaznamenali pokles, zásoby benzínu a ropných destilátov ale prudko vzrástli.

Podľa odhadov API sa zásoby ropy v USA v týždni do 1. decembra znížili o 5,5 milióna barelov (1 barel = 159 litrov), zásoby benzínu ale vzrástli až o 9,2 milióna barelov. Navyše, zásoby ropných destilátov, ktoré zahrňujú naftu a vykurovací olej, sa zvýšili o 4,3 milióna barelov. Odhady API v súvislosti so zásobami palív naznačujú slabší dopyt a tento fakt mal na trhy väčší vplyv než informácia, že zásoby ropy zaznamenali pokles.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári klesla do 7.36 h SEČ o 20 centov na 62,66 USD (52,89 eura) za barel. V podobnom rozsahu klesla aj cena americkej ľahkej ropy WTI. Dosiahla 57,41 USD za barel, čo predstavuje pokles o 21 centov.

(1 EUR = 1,1847 USD)

Copyright © TASR 2017

Odborní partneri