Ceny ropy mierne klesli, americká WTI sa obchoduje pod 62 USD za barel

Singapur 5. januára (TASR) - Ceny ropy v piatok ráno mierne klesli, ale udržali si väčšinu ziskov z tohto týždňa a držia sa v blízkosti 3-ročných maxím. Americká WTI sa obchoduje tesne pod hranicou 62 USD (51,39 eura) za barel.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s februárovým kontraktom sa dnes ráno o 8.19 SEČ predával po 61.84 USD. To bolo o 17 centov menej než vo štvrtok (4. 1.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt si počas štvrtka pripísal 38 centov alebo 0,6 % a uzavrel na úrovni 62,01 USD za barel, čo bolo najviac za vyše 3 roky. Marcový kontrakt na severomorskú ropu Brent v piatok ráno zlacnel takisto o 17 centov na 67,90 USD za barel.

Dôvodov tohtotýždňového zdraženia čierneho zlata je niekoľko. Jedným z nich je vlna protestov v Iráne, ktorý je veľkým producentom a členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Americká ropa WTI rovnako ako severomorská ropa Brent sa pohybujú na úrovniach, na ktorých sa nachádzali naposledy v polovici roka 2015.

Ďalším faktorom, ktorý podporil rast cien, bola štvrtková správa amerického ministerstva energetiky, ktorá ukázala ďalší pokles zásob. Ropné rezervy v USA v uplynulom týždni padli o 7,4 milióna barelov na 424,5 milióna barelov.

Zníženie zásob ropy je hlavným cieľom kartelu OPEC, ktorý sa s ďalšími veľkými producentskými krajinami na čele s Ruskom dohodol na obmedzení ťažby. Týmto spôsobom sa snaží podporiť ceny, ktorých rast však vedie k expanzii ťažby v USA, kde sa jej objem už blíži k hranici 10 miliónov barelov denne. Spojené štáty patria aktuálne spoločne so Saudskou Arábiou a Ruskom k najväčším producentom.

(1 EUR = 1,2065 USD)

Copyright © TASR 2018

Odborní partneri