Ceny ropy klesli, cena Brentu skĺzla pod 72 USD za barel

Londýn/New York 16. apríla (TASR) - Po prudkom raste na záver minulého týždňa ceny ropy zaznamenali opätovný pokles napriek tomu, že Spojené štáty, Británia a Francúzsko podnikli počas víkendu vzdušné útoky na Sýriu v odvete za údajný chemický útok sýrskej vlády na mesto Dúmá. Podľa analytikov na trhy zapôsobil fakt, že útoky nezasiahli ruské ciele, takže ich dôsledky neboli také dramatické, ako sa predpokladalo.

V závere minulého týždňa ceny ropy vzrástli, výsledkom čoho bol ich najvýraznejší týždenný rast za deväť mesiacov. Trhy totiž útoky očakávali, pričom počítali s dramatickejším vývojom.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s júnovým kontraktom vzrástla na záver piatkového obchodovania (13.4.) o 56 centov na 72,58 USD za barel (159 litrov). Za celý týždeň vzrástla až o 8 %, čo predstavovalo najvýraznejší týždenný rast od júla. Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v máji vzrástla na záver piatkového obchodovania o 32 centov na 67,39 USD za barel. Aj v tomto prípade dosiahol týždenný rast 8 %.

Ako sa však ukázalo, letecké útoky USA, Británie a Francúzska na Sýriu nemali také dôsledky, s akými trhy pôvodne počítali, a to sa odrazilo aj na vývoji cien ropy na začiatku tohto týždňa. Do 7.30 h SELČ klesla cena Brentu o 75 centov na 71,83 USD (58,32 eura) za barel. Cena WTI dosiahla 66,79 USD/barel, čo oproti piatkovej uzávierke znamená pokles o 60 centov.

(1 EUR = 1,2317 USD)

Copyright © TASR 2018

Odborní partneri