Združenie slovenských spotrebiteľov plánuje rokovať s ÚRSO o cenových vyhláškach

Bratislava 16. marca (TASR)- Združenie slovenských spotrebiteľov by sa chcelo zrejme v apríli stretnúť s predstaviteľmi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a hovoriť o nových cenových vyhláškach. Povedal to v piatok člen Rady združenia Juraj Vechter pri príležitosti Svetového dňa spotrebiteľov (15.3.).

Podľa Vechtera nadväzujú na informácie o novelizácií vyhlášok zverejnené na stránke úradu v januári tohto roka. Predseda úradu Ľubomír Jahnátek tam uviedol, že očakáva náročné rokovania v súvislosti s prípravou nových cenových vyhlášok. Po ich vypracovaní a dôkladnom prerokovaní s relevantnými účastníkmi trhu chce zabezpečiť, aby sa podľa nich vydávali nové cenové rozhodnutia už tomto roku. Vechter dodal, že by bolo lepšie, keby na rokovaniach bolo viacero spotrebiteľských organizácií.

Výkonný riaditeľ združenia Miroslav Tulák pripomenul, že na Slovensku je 3,5 milióna exekúcií, ktoré postihujú takmer milión subjektov, väčšinou spotrebiteľov. "Exekučná amnestia, keby bola dobre poňatá, pripravená, uplatnená a kontrolovaná, aby sa čo najmenej zneužívala, by určite mohla pomôcť," povedal o riešení veľkého počtu exekúcií s tým, že táto amnestia a riešenie problému tzv. šmejdov malo prísť skôr.

O dvojakej kvalite potravín uviedol, že ich partnerská organizácia, Asociácia spotrebiteľov Slovenska, ju nastolila už v roku 2011. Podľa neho vtedy aj teraz zo strany dodávateľov a výrobcov potravín, aj orgánov Európskej únie, bola situácia dlho zľahčovaná. Aj spotrebitelia z krajín strednej a východnej Európy musia mať oprávnený pocit, že ostávajú občanmi EÚ a spotrebiteľmi druhej kategórie, zdôraznil Tulák s tým, že výchove a orientácii v spotrebiteľskej téme by sa mala venovať pozornosť už na školách.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

UPOZORNENIE: TASR sa pokúsi získať reakciu ÚRSO.

vmv ju

Copyright © TASR 2018

Odborní partneri