V utečeneckom tábore v Jordánsku otvorili solárnu elektráreň

V jordánskom tábore pre sýrskych utečencov v pondelok uviedli do prevádzky solárnu elektráreň, ktorá bude schopná obyvateľom tábora Zaatarí zaistiť elektrinu 14 hodín denne. Informoval o tom Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), podľa ktorého ide o najväčšiu solárnu elektráreň v zariadení tohto druhu.

Tábor Zaatarí je domovom 80 000 sýrskych utečencov. Továreň tvorí 40 000 solárnych panelov schopných vyprodukovať 12,9 megawattov energie. Elektráreň stála 15 miliónov eur a zaplatilo ju Nemecko.

OSN pôvodne sľubovala, že táboru zaistí v priemere osem hodín elektriny denne za mesačný poplatok pol milióna dolárov. „Teraz sme schopní dodávať elektrinu 14 hodín za nulový poplatok,“ povedal zástupca UNHCR Stefano Severe. OSN tak ušetrí ročne až päť miliónov dolárov, ktoré bude môcť použiť na zaistenie iných služieb utečencom.

Elektráreň zvýši komfort obyvateľov tábora v podobe možnosti uchovávať dlhšie potraviny v chladničke alebo púšťať vetráky za horúceho počasia.

Jordánsko prijalo podľa OSN od roku 2011 asi 650 000 sýrskych utečencov, jordánske úrady hovoria o viac než milióne ľudí.

ČTK, energia.sk

Odborní partneri