Česká polícia obvinila štyri osoby kvôli neoprávnenej solárnej licencii

Protikorupčná polícia v ČR minulý týždeň obvinila štyri osoby v súvislosti s neoprávneným vydaním licencie na výrobu elektriny z fotovoltických zdrojov v juhomoravskej elektrárni. Prevádzkovatelia spôsobili škodu približne 970 miliónov českých korún (35,8 mil. eur). Na policajnom webe o tom informoval hovorca Ústavu odhaľovania korupcie a finančnej kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej. Všetky osoby sú stíhané na slobode, prípad dozoruje Vrchné štátne zastupiteľstvo v Olomouci.

Prevádzkovateľovi juhomoravskej fotovoltickej elektrárne vydal licenciu na výrobu elektriny Energetický a regulačný úrad (ERÚ) v decembri 2010 na dobu 25 rokov. Kriminalisti ÚOKFK ale zistili, že v tejto dobe nebola elektráreň úplne dokončená a licencia podľa nich bola vydaná nezákonným spôsobom.

"Podľa našich záverov uvedená fotovoltická elektráreň nesplnila podmienky pre získanie licencie, táto licencia teda nemala byť vydaná, nemalo dôjsť k pripojeniu výrobne do distribučnej sústavy,” uviedol Ibehej. Prevádzkovatelia tak podľa neho spôsobili škodu zhruba 970 miliónov českých korún (35,8 mil. eur), čo je vyplatená čiastka za elektrinu vyrobenú zo septembra 2015. V priebehu dvadsaťročnej garantovanej výkupnej ceny by sa tak prevádzkovatelia neoprávnene obohatili o viac než 3,87 mld. korún (143 mil. eur) upozornil hovorca.

Stíhaní sú stavbyvedúci firmy, ktorá elektráreň postavila a zástupca spoločnosti, ktorá mala zabezpečiť bezproblémovú realizáciu stavebných prác, vydanie kolaudačného súhlasu a riadne uvedenie diela do prevádzku. Ďalším obvineným je revízny technik, ktorý v novembri 2010 uskutočnil kontrolné prehliadky elektrárne a vydal kolaudačný súhlas potrebný pre konanie o vydanie licencie ERÚ.

Prvým trom osobám, ktoré sú podľa hovorcu stíhané pre trestný čin podvodu, hrozí trest odňatia slobody až na 10 rokov a pracovníkovi stavebného úradu až päť rokov, obvinený je pre trestný čin marenia úlohy úradnej osoby z nedbalosti.

ČTK, energia.sk

Ďalšie tlačové správy


Odborní partneri