Japonský súd prvýkrát označil vinníkov havárie vo Fukušime

Japonský súd dnes prvýkrát označil za vinníkov havárie v jadrovej elektrárni Fukušima z roku 2011 tokijskú energetickú firmu Tepco a vládu. Uviedla to agentúra Reuters.

Správny súd v Maebaši na sever od Tokia dal za pravdu 137 evakuovaným, ktorí žiadali odškodnenie za psychickú ujmu utrpenú kvôli nútenému opusteniu domovov v dôsledku radiácie. Kompenzáciu škôd súdy priznávali obetiam už skôr, ale nikdy neboli označení zodpovední činitelia.

Vláda a firma Tepco boli japonskými médiami dlho napádané za to, ako sa k situácii stavali. Vláda v decembri zdvojnásobila odhad nákladov spojených s haváriou na 21,5 bilióna jenov (175 miliárd eur) a odškodné navýšila na 7,4 bilióna jenov z 5,4 bilióna. Tepco v prehlásení uviedlo, že si výrok súdu preštuduje, než k nemu zaujme stanovisko.

Havária vo Fukušime sa stala v marci 2011 po zemetrasení, po ktorom nasledovala vlna cunami. O život vtedy prišlo viac než 15 000 ľudí. Kvôli havárii a úniku radiácie muselo byť evakuovaných 160 000 ľudí, mnohí už sa zrejme nebudú môcť do svojich domovov nikdy vrátiť. Nešťastie bolo najväčšou atómovou katastrofou od havárie ukrajinskej jadrovej elektrárne v Černobyle v roku 1986.

ČTK, energia.sk

Ďalšie tlačové správy