Investorom nového bloku v Dukovanoch má byť ČEZ alebo štát

Investorom nového bloku jadrovej elektrárne Dukovany by mala byť firma ČEZ alebo štát. Počítajú s tým tri varianty možného financovania chystanej výstavby, ktoré boli vybrané na zasadnutí Stáleho výboru pre jadrovú energetiku v Dukovanoch. Novinárom to povedal premiér Bohuslav Sobotka. Finálny variant by podľa premiéra mala vláda vybrať najneskôr na jar 2018.

Dukovanská elektráreň má štyri bloky. Podľa doterajších predpokladov by ich prevádzku mala firma ČEZ ukončovať od roku 2035.

„Výbor dneska schválil tri prioritné varianty, ktoré budú ďalej analyzované a rozpracované,“ povedal Sobotka. Prvý variant počíta s tým, že stavbu nového bloku v Dukovanoch zaistí dcérska spoločnosť ČEZ. „Druhý variant by spočíval v tom, že by štát túto dcérsku spoločnosť od ČEZ odkúpil a tá by následne realizovala výstavbu,“ uviedol Sobotka. Do úvahy podľa neho pripadá aj tretia možnosť, kedy by štát prevzal časť firmy ČEZ, ktorá by napríklad mohla zahŕňať jadrové elektrárne. „A táto časť by potom bola stopercentne vlastnená štátom a realizovala by výstavbu tohto bloku,“ povedal. Štát je teraz najvýznamnejším akcionárom ČEZ.

So stavbou jedného bloku v Dukovanoch a jedného v jadrovej elektrárni Temelín s možnosťou rozšírenia na dva bloky v oboch elektrárňach počíta Národný akčný plán rozvoja jadrovej energetiky v ČR. Zaistenie rozvoja atómky Dukovany je podľa Sobotku jednou z hlavných priorít. Vládny výbor sa na dnešnom rokovaní zaoberal aj možnosťami skrátenia prípravy na dostavbu Dukovian.

„Ak hovoríme o tom, že by sme boli radi, aby výstavba bola zahájená okolo roku 2025, tak ten proces bude ešte nejakú dobu trvať,“ povedal Sobotka. Niektoré legislatívne lehoty sa podľa neho podarilo skrátiť vďaka novelizácii stavebného zákona a zákona o posudzovaní vplyvu stavieb na životné prostredie, ďalšie možnosti sa ešte odborníci pokúsia nájsť.

Dukovany s celkovým inštalovaným výkonom 2040 megawattov pokrývajú pätinu spotreby elektriny v ČR. Vlani dodala elektráreň do siete 11,954 terawatthodiny elektriny. Od spustenia prevádzky v roku 1985 už elektráreň vyrobila takmer 411 TWh, čo zodpovedá asi sedemročnej spotrebe elektriny v ČR.

ČTK, energia.sk