Česko: Tretí blok v Dukovanoch má odstávku, produkcia elektrárne je polovičná

V českej jadrovej elektrárni Dukovany v sobotu začala odstávka tretieho bloku, ktorá podľa plánu potrvá 107 dní. Dodávky elektriny boli prerušené krátko po 18:00, kedy bola v tomto bloku odpojená aj druhá turbína, povedal pre ČTK hovorca elektrárne Jiří Bezděk. Výroba elektriny v Dukovanoch tak klesla na polovicu, pretože od mája je odstavený aj štvrtý blok. Dva zo štyroch blokov budú súbežne odstavené približne 50 dní. Odstávka je potrebná kvôli modernizácii centrálnej čerpacej stanice.

"Dodávok elektriny pre odberateľov sa obmedzenie výroby nijako nedotkne. ČEZ výkon pokryje z ostatných zdrojov," uviedol hovorca. Dukovany s celkovým inštalovaným výkonom 2040 MW pokrývajú pätinu spotreby v Česku.

Štvrtý blok Dukovian je odstavený od 12. mája. Na bloku číslo tri začali energetici znižovať výkon v sobotu na poludnie. Prvú turbínu odpojili v čase 15:04 a druhú o 18:10 večer. Spoločnú odstávku dvoch blokov vyvolala potreba modernizácie systému kontroly a riadenia ich centrálnej čerpacej stanice. Na jar už kvôli tomu prešli odstávkou prvý a druhý blok Dukovian.

V Dukovanoch v sobotu začala posledná odstávka v tomto roku. V reaktore tretieho bloku energetici vymenia za čerstvé pätinu paliva a uskutočnia 68 významných technických akcií, z toho 55 investícií. Súčasťou rozsiahlych kontrol zariadení budú podľa hovorcu previerka tlakovej nádoby reaktora a teplovýmenných plôch parogenerátora. Odborníci budú tiež pracovať na modernizácii systému vzduchotechniky, dokončení kontroly zvarov a výmeny potrubnej trasy superhavarijných napájacích čerpadiel.

Výsledky týcht činností budú zapracované do dokumentácie k žiadostiam o ďalšiu prevádzku zvyšných dvoch dukovanských blokov, ktoré firma ČEZ podala koncom júna na Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť v Česku. Platnosť existujúcich povolení pre tretí a štvrtý Dukovian skončí koncom tohto roka. Dukovanské bloky jedna a dva už nové povolenie na prevádzku majú.

ČTK, energia.sk