Česko: Končí sa pol roka trvajúca odstávka druhého bloku JE Dukovany

Polročná odstávka druhého bloku JE Dukovany v Česku sa skončí dnes. Energetici pôvodne predpokladali, že blok začne do distribučnej siete dodávať elektrinu v priebehu dneška, ale zvyšovanie výkonu reaktora prebieha vzhľadom k dlhej dobre odstavenia pozvoľnejšie. Vo štvrtok o 22:20 bola v bloku skúšobne pripojená prvá turbína. V piatok ešte čaká rovnaká skúška druhú turbínu bloku, povedal pre ČTK hovorca elektrárne Jiří Bezděk.

V Jadrovej elektrárni Dukovany sú od 20. januára mimo prevádzky dva zo štyroch blokov. Druhý blok energetici odstavili vlani 16. septembra. Odstávka prvého bloku potrvá do polovice mája.

Pokiaľ ide o dukovanský blok číslo dva, firma ČEZ už požiadala Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť o povolenie pre ďalšiu dlhodobú prevádzku. Súčasné povolenie skončí 10. júla. Pri polročnej odstávke tohto bloku pracovníci uskutočnili rozsiahle kontroly a skúšky jeho zariadení. Preverili tiež odolnosť hermetických priestorov bloku. Výsledky budú včlenené do dokumentácie, ktorá je súčasťou žiadosti o nové povolenie.

JE Dukovany s celkovým inštalovaným výkonom 2040 MW pokrývajú pätinu spotreby elektriny v ČR. Minulý rok dodala elektráreň do siete 11,954 TWh eletriny.

ČTK, energia.sk

Ďalšie tlačové správy