ÚRSO sa bráni. Za elektrinu vraj platíme menej ako priemer EÚ

Regulačný úrad nepriamo reagoval na kritiku prezidenta Andreja Kisku, podľa ktorého majú Slováci jedny z najdrahších cien elektriny v EÚ. Podľa ÚRSO ide o zavádzajúce tvrdenie, domácnosti i podnikatelia vraj platia za elektrinu výrazne menej ako priemer v rámci EÚ.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa odvoláva na aktuálne štatistiky Eurostatu. Domácnosti majú podľa nich platiť za elektrinu výrazne menej ako je priemer v EÚ. „A to dokonca napriek tomu, že v účtoch za elektrinu už majú zarátanú aj podporu výroby zelenej energie, kým v niektorých iných krajinách EÚ je táto podpora financovaná cez iné dane,“ uviedol hovorca Radoslav Igaz s tým, že to isté platí pre slovenských podnikateľov. Ako doplnil, priemerné ceny elektriny pre priemysel sú od roku 2014 nižšie než je priemer v celej EÚ.

Prezident Andrej Kiska včera požiadal Ústavný súd SR o preskúmanie súladu zákona o regulácii v sieťových odvetviach s ústavou a právom EÚ. Dôvodom má byť politická závislosť vedenia ÚRSO a účasť ministerstiev v cenových konaniach. Okrem toho sa vyjadril, že z dôvodu regulácie cien energií majú domácnosti a zamestnávatelia v SR jednu z najdrahších cien elektriny v EÚ.

ÚRSO nepriamo označil Kiskove tvrdenia za zavádzajúce a nezodpovedné. Regulátor pod vedením predsedu Ľubomíra Jahnátka v súčasnosti rokuje s dodávateľmi. Rozhoduje sa o tom, ako sa môže na budúci rok zmeniť výška maximálnych cien elektriny pre domácnosti a malé podniky. Silová elektrina, ktorá tvorí tretinu koncovej ceny, na veľkoobchodných trhoch dlhodobo rastie.

© energia.sk