SSE a Innogy sa zlúčia, vznikne druhý najväčší britský dodávateľ

Britská energetická spoločnosť SSE a firma Npower, britská divízia nemeckej spoločnosti Innogy, zlúčia svoje maloobchodné aktivity v Británii. V rámci tohto najväčšieho majetkového presunu v odvetví za posledné roky vznikne druhý najväčší britský dodávateť energií. Podľa analytikov by ale mohol byť problém získať k tomuto spojeniu povolenie protimonopolného úradu.

Firmy dnes zlúčenie uviedli vo svojich prehláseniach, ktoré vydali deň po správe, že vedú rokovania o takomto kroku. Dohodou vznikne nová spoločnosť, v ktorej si 65,6-percentný podiel podrží SSE a 34,4 percenta pripadne Innogy. Podnik sa bude obchodovať na londýnskej burze, uviedla agentúra Reuters.

Dohromady bude mať koncern v Británii zhruba 11,5 milióna zákazníkov. Viac - 14 miliónov - ich obhospodaruje len dcérska firma spoločnosti Centrica, ktorou je British Gas, pripomenula agentúra Reuters.

Šesť veľkých energetických firiem v Británii čelí tlaku menších rivalov. Tí lákajú zákazníkov na nižšie ceny a za desať rokov sa im podarilo zvýšiť podiel na trhu z necelého jedného percenta na súčasných zhruba dvadsať.

ČTK, energia.sk