Opozícia chce odvolať premiéra kvôli kauze s cenami energií

Premiér Robert Fico je politicky priamo zodpovedný za situáciu s navýšením faktúr za energie pre niektoré skupiny odberateľov na Slovensku. Opozičné strany začali zbierať podpisy poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu za jeho odvolanie.

Podľa zástupcov opozičných strán OĽaNO a SaS nesie predseda vlády Robert Fico plnú politickú zodpovednosť za chaos s cenami elektriny a plynu. V tejto veci preto plánujú zvolať mimoriadnu schôdzu NR SR za účelom jeho odvolania. Podľa Igora Matoviča z OĽaNO majú už dnes k dispozícii potrebných 30 podpisov poslancov, ale v pléne chcú osloviť aj ostatné strany.

Ako dodal, návrh na zvolanie schôdze podajú "v najbližších dňoch". Predseda NR SR musí po odovzdaní návrhu zvolať schôdzu do siedmich dní. „Odvolávanie bude o tom, že Robert Fico odmietol vyvodiť zodpovednosť za politických nominantov a kryje ministra hospodárstva Petra Žigu, za to, že Robert Fico bol sedem týždňov otočený chrbtom voči ľudom a zradil ich záujmy. O tomto bude odvolávanie Holjenčík je už minulosť, ten nech skončí v base," povedal.

Odstúpenie šéfa ÚRSO nevníma opozícia ako dostatočné. Podľa poslankyne SaS a predsedníčky Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jany Kiššovej bol Jozef Holjenčík chránencom premiéra a obaja sú zodpovední za nesystémovú cenotvorbu a nepredvídateľnosť cien energií. „U nás sa regulácii cien nevenujú odborníci, ale ľudia nominovaní Ficom, ktorí majú iné úlohy ako zabezpečiť férové ceny pre domácnosti a podnikateľov,“ dodala.

Na čele ÚRSO by podľa Kiššovej mal byť človek, na ktorom sa zhodne široké politické spektrum, nielen vládna koalícia. Liberáli v tejto veci predložila do parlamentu návrh zákona, ktorý má podľa nich zabezpečiť reformu ÚRSO a priniesť transparentnejšie regulačné prostredie. 

Neexistuje jeden jediný racionálny dôvod, pre ktorý by sa mala konať akákoľvek mimoriadna schôdza. Jediný dôvod je, že opozícia potrebuje robiť znovu cirkus a liať vedrá špiny, o nič iné tu nejde. Pretože o cenách energií rozhoduje regulačný úrad. Akonáhle sme zistili problém s deformáciami cien, konali sme. Nie je to vláda, ktorá rozhoduje o cenách, ale regulačný úrad," reagoval Fico na brífingu v stredu.

© energia.sk

Ďalšie tlačové správy