NRSR: Hnutie Sme rodina navrhuje 50-% zdanenie zisku energetických monopolov

Opozičné hnutie Sme rodina chce zaviesť do praxe 50-% zdanenie zisku energetických monopolov a 33-% zdanenie zisku bánk, poisťovní a telekomunikačných operátorov. Takéto zmeny navrhujú predstavitelia hnutia v novele zákona o dani z príjmov, o ktorej bude plénum Národnej rady (NR) SR rokovať na aktuálnej schôdzi parlamentu.

Podľa podpredsedu hnutia Milana Krajniaka ide o zákon o daňovej spravodlivosti. Argumentoval tým, že napríklad SPP - distribúcia dosiahla v minulom roku ziskovú maržu 37 %. "Energetický monopol SPP zarába na Slovákoch desaťkrát viac, ako zarábajú energetické firmy v západnej Európe," zdôraznil Krajniak na dnešnej tlačovej konferencii v NR SR.

Keď už podľa neho tieto spoločnosti ľudí "ozbíjajú", chce, aby aspoň nemohli vyviezť peniaze do zahraničia, ale aby ostali na Slovensku a mohla ich vláda ľuďom vrátiť späť. Hnutie zároveň v novele navrhuje, aby sa ostatným podnikateľom znížila daň zo zisku na 19 %. Potom by podľa Krajniaka mali títo podnikatelia zdroje na zvýšenie platov svojich zamestnancov.

Copyright © TASR 2017