NRSR: SaS navrhuje reguláciu cien domáceho uhlia, z ktorého sa vyrába elektrina

Opozičná strana SaS by chcela, aby sa regulovala nielen cena elektriny, ktorá sa vyrobí z domáceho uhlia, ale aj cena samotného uhlia, ktoré sa na výrobu elektriny použije a veľkou mierou sa tak podieľa na výslednej cene pre spotrebiteľa. Takúto novinku navrhujú liberáli v novele zákona o energetike.

O právnej norme by malo plénum Národnej rady (NR) SR rokovať na aktuálnej schôdzi parlamentu. Cieľom tejto zmeny má byť podľa poslancov zníženie ceny uhlia, a tým pádom aj zníženie ceny elektriny.

Reguláciu ceny uhlia by mal podľa návrhu SaS vykonávať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Tým pádom by mal podľa liberálov aj prístup k informáciám o jednotlivých zložkách ceny, ku ktorým sa dnes nedostane. "A mal by vytvárať tlak na znižovanie oprávnených nákladov, ktoré do tej ceny vstupujú," priblížila poslankyňa SaS Jana Kiššová na dnešnej tlačovej konferencii v NR SR.

Regulácia ceny slovenského uhlia je podľa nej rozhodne namieste, keďže v prípade domáceho uhlia neexistuje voľný trh ani prirodzená konkurencia. "Pretože štát doslova núti a prikazuje Slovenským elektrárňam, aby na výrobu elektriny používali práve toto domáce uhlie," dodala Kiššová.

Zmeny, ktoré strana navrhuje, by tak podľa nej zaistili nižšie ceny elektriny, transparentnejšie prostredie v energetike, a tým pádom menej priestoru na korupciu. Doplnila, že celá táto problematika sa týka predovšetkým akútnej situácie v súvislosti s Hornonitrianskymi baňami.

Copyright © TASR 2017