Šefčovič je najvplyvnejším aktérom v energetickej politike EÚ

Na pôde Európskeho parlamentu v stredu vyhlásili výsledky ankety najvplyvnejších odborníkov v oblasti Energetickej únie. Víťazom ankety, ktorá zahŕňala 40 politických odborníkov s vplyvom na túto oblasť politiky EÚ, sa stal podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Na druhom mieste v rebríčku EurActory40, čiže top 40 politických odborníkov v oblasti energetickej únie, sa ocitla nemecká kancelárka Angela Merkelová, tretím je bývalý predseda EP a šéf parlamentného výboru pre priemysel, výskum a energetiku Jerzy Buzek. Štvrtým najvplyvnejším je eurokomisár zodpovedný za oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Caňete a prvú päťku uzatvára luxemburský europoslanec Claude Turmes z frakcie Zelených, ktorý je v EP spravodajcom v oblasti liberalizácie na trhu s energiami, ako aj spoluzakladateľom platformy Energicky inteligentná Európa.

Výsledok hlasovania zverejnili v rámci dnešnej diskusie o stave energetickej únie po jednom roku od jej oficiálneho predstavenia (25.2.2015).

Šefčovič na podujatí v Európskom parlamente uviedol, že prvé výročie od spustenia stratégie energetickej únie vníma ako znamenie súhlasu Európanov s touto agendou tak v Bruseli, ako aj v jednotlivých členských štátoch EÚ.

"Je to znamenie osvojenia si tohto projektu dvanásť mesiacov po tom, čo bol spustený," konštatoval.

Rebríček ukázal, že v politike EÚ pre energetickú úniu dominujú najmä Nemci (9 nominantov zo 40) a Briti (7), nasledovaní Francúzmi (4).

Politici z inštitúcií EÚ (Európska komisia, Európsky parlament a Európska rada) tvoria zhruba polovicu zoznamu. Polovica tvorcov politík sídli mimo Brusel. 

Rodová rovnosť v oblasti európskej energetiky je zatiaľ vzdialeným cieľom - v rebríčku figuruje len 9 žien.

TASR, energia.sk

Ďalšie tlačové správy