Európske ceny elektriny vyleteli kvôli mrazom nahor

Ceny veľkoobchodnej elektriny v Európe sa v dôsledku extrémne studených teplôt, ktoré trápia celý kontinent, ale aj kvôli výpadkom v dodávkach energie a štrajkom zamestnancov energofiriem dostali na skoro desaťročné maximá.


Zdroj: EEX

Ceny silovej elektriny na „day-ahead“ veľkoobchodnom trhu v Nemecku  sa pohybujú na najvyšších hodnotách od roku 2008. V prípade Francúzska sa vyšplhali na šesťmesačné maximum. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Ceny silovej elektriny na dnešok (17.1.) sa na lipskej energetickej burze European Energy Exchange (EEX) v Nemecku obchodovali aj za cenu 85,37 EUR za megawatthodinu.

Kvôli silným mrazom sa dopyt po elektrine tento týždeň blíži k rekordným úrovniam aj vo Francúzsku. Tento stav ešte zvýrazňuje najnižší hydroenergetický potenciál od roku 1959 a pokračujúce odstávky jadrových elektrární. Cena elektriny na burze EEX vo Francúzsku vyskočila až na 106,12 EUR/MWh.


Zdroj: EEX

Dodávky elektriny v západnej Európy môžu byť obmedzené aj kvôli tomu, že zamestnanci elektrární EdF ohlásili podľa operátora sústavy RTE na pondelok  o 21:00 začiatok jednodňového štrajku. V rovnakom čase bol ohlásený aj štrajk pracovníkov firmy Uniper, ktorá sa odčlenila od nemeckého giganta E.ON. 

Napätá situácia je však hlavne vo Francúzsku. Až šesť z tamojších 58 jadrových reaktorov momentálne nevyrába elektrinu. Prevádzkovateľ, spoločnosť EdF, získal kvôli mrazom o dva týždne viac času na kontrolu bezpečnosti pre blok Tricastin-2 a zároveň požiadal o odklad spustenia výroby na ďalšom atómovom bloku.

Operátor sústavy RTE ešte vlani v novembri varoval, že kvôli počasiu bude možno potrebné prijať také opatrenia, ktoré by prispeli k zníženiu dopytu po elektrine. V extrémnom prípade by ich súčasťou bol aj kontrolovaný blackout.

Portál ICIS uviedol, že ako najkritickejší sa javí tento štvrtok (19. 1.). Podľa údajov RTE má okolo 19:00 dosiahnuť  špičkový dopyt po elektrine 101,6 G, čo je len o 600 MW menej, než posledný rekord z 8. februára 2012. Francúzsku by sa aktuálne zišla výrobná kapacita, ktorá nedávno odišla „do dôchodku“ alebo sa niektoré zdroje zakonzervovali kvôli nízkym cenám burzovej elektriny.

Problémy hlásia aj v iných častiach Európy. Rumunský minister energetiky Toma Petcu minulý týždeň varoval, že dvaja najväčší domáci producenti uhlia disponujú zásobami, ktorý vystačia iba na štyri dni počas špičkovej spotreby.  Vláda zvažuje v týchto dňoch obmedzenie exportu elektriny do zahraničia.

Už pred týždňom požiadalo Bulharsko svojho suseda o núdzovú dodávku elektriny. Kvôli vysokému domácemu dopytu ale Bukurešť tejto požiadavke nevyhovela.

Odborník: Sú tu aj iné faktory

„Extrémny mráz vždy podporuje dopyt po elektrine a vyšší dopyt logicky znamená aj vyššie ceny. O to vyššie, o čo drahšie zdroje treba nasadiť na jeho uspokojenie. Takže aj keby slovenský trh nebol prepojený so susednými, ceny by zrejme stúpli,“ uviedol pre náš portál Ján Pišta zo spoločnosti JPX.

Vysvetlil, že vďaka vzájomnému prepojeniu európskeho trhu s elektrinou sa extrémne cenové výkyvy môžu prenášať z jednej krajiny do druhej. No tento prenos je limitovaný fyzickými cezhraničnými kapacitami. „Hoci medzi SR a ČR je kapacita pomerne vysoká, medzi ČR a nemecko-rakúskou zónou je nižšia, takže spomínané extrémy v Nemecku a Francúzsku majú na slovenské ceny limitovaný vplyv,“ poznamenal.

„Ďalším významným limitom rastu slovenskej spotovej ceny je regulovaná maximálna cena za regulačnú elektrinu, ktorá je takmer vždy použitá aj ako zúčtovacia cena za odchýlku. Táto maximálna cena je tento rok stanovená na 110 EUR/MWh a tak logicky nemá zmysel na spote deň vopred nakupovať drahšie, než „v odchýlke“ nasledujúci deň. Samozrejme, v extrémnych situáciách môže byť táto maximálna cena za odchýlku aj vyššia, no už samotná jej existencia výrazne limituje bidovacie stratégie na slovenskom dennom trhu a tak nám také extrémy ako napr. vo Francúzsku, kde 19. hodina 7.11 minulého roku stála 874 EUR/MWh, aktuálne nehrozia,“ dodal Ján Pišta.

© energia.sk

Komunikační partneri

Odborní partneri